Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

IŞİD'den Ekrem İmamoğlu'na suikast emri

IŞİD'in İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast emri verdiği ve bu gelişme sonrası geniş güvenlik önlemleri alındığı iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, İmamoğlu'na suikast girişimi iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, "Ekrem İmamoğlu'na suikast" iddialarına ilişkin açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Tehlike bertaraf edilir ama açıklanmaz" dedi.

IŞİD'den Ekrem İmamoğlu'na suikast emri

Gazeteci İsmail Saymaz, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik IŞİD tarafından suikast emri verildiğini iddia etti.  

Halk TV Haber Koordinatörü Bengü Şap ise İmamoğlu'na suikast alarmı sonrası koruma çemberinin genişletildiğini söyledi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki kaynaklarının da olayı doğruladığını belirten Bengü Şap, korumaların teyakkuzda olduğunu ifade etti. 

IŞİD militanlarının henüz yakalanmadığını söyleyen Şap, olayı henüz İçişleri Bakanlığı'na doğrulatamadığını belirtti.  

23 Kasım'da Ekrem İmamoğlu'nun koruma polislerine, "Artık daha dikkatli ve duyarlı olun" dediği de diğer iddialar arasında. 

EMNİYETTEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada "Bazı basın yayın organlarında yer alan "İMAMOĞLU'NA yönelik suikast emri verilen DEAŞ Militanları yakalandı" haberi ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun bulunmuştur.

Dönem dönem kamu görevlilerine, devlet büyüklerine, korumaya tabi şahıslara, görevleri nedeniyle veya kamunun gündeminde olan sansasyon yaratabilecek kişi, kurum ve yerlere yönelik bu tür duyumlar ve ihbarlar gelmektedir.

Bu duyumlar veya ihbarlar ilgili kişiler ile paylaşılır ve bunların her biri bilgilendirilir. Bu konuda birimlerimiz tarafından gerekli tedbirler alınır.

Haberde yer aldığı şekilde bir suikast girişimi veya bir suikastçının yakalanması söz konusu değildir.

PKK/PYD, DEAŞ, FETÖ ve DHKP-C dahil olmak üzere tüm terör örgütlerine yönelik çalışmalarımız milletimizin huzuru ve ülkemizin güvenliği için kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla devam etmektedir." denildi.

İBB'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, yaptığı açıklamada "23 Kasım 2020 tarihinde resmi makamlarca bir terör örgütüne yönelik istihbari faaliyetlerde, İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu'na yönelik eylem talimatı verildiği bilgisi tarafımıza ulaştırılmıştır. Bilgi dahilinde mevcut önlemler korunmuş ve hassasiyet artırılmıştır. Tarafımızda herhangi bir eylemcinin yakalandığı bilgisi mevcut değildir. Başkanımızın açık kaynaklarda görüleceği üzere rutin programları ihbar tarihinden beri sürmektedir" ifadelerini kullandı. 

SÜLEYMAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Sözcü Gazetesi yazarı Uğur Dündar iddiayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeyi Halk TV'de açıkladı.

Süleyman Soylu, Dündar'a konuyla ilgili şunları söyledi:

"Zaman zaman siyasi kişilikler veya dönemin çok popüler insanları ya da devlette görev yapan kilit noktalarda görev yapanlarla ilgili olarak istihbari bilgiler ulaşır bize.Bu ya açık istihbarat kaynaklarından elde edilir ya da terör örgütlerinin veya bu eylemleri yapacak grupların teknik takipleri sırasında elde edilir veya operasyonlardan sonra yapılan sorgulamalarda buna benzer duyumlar alınır ve bu istihbaratlar titiz bir şekilde değerlendirilir ve derecelendirilir ve gerekirse o kişiyi koruyan koruma polislerine bildirilir, Koruma Şube Müdürlükleri ve istihbarat birimlerimiz tarafından. Ve onların daha dikkatli olmaları konusunda bazı bilgiler paylaşılır. Gerekirse bu ekipler takviye edilir. Tabi bu arada derecelendirilmeye göre operasyonlar yapılır ve böylece bu girişimler tesirsiz hale getirilir ve böyle bir tehlike bertaraf edilir. Ama bunlar açıklanmaz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!