Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İngiltere AstraZeneca aşısını onayladı

İngiltere, Oxford-AstraZeneca koronavirüs aşısını onaylayan ilk ülke oldu.

İngiltere AstraZeneca aşısını onayladı

AstraZeneca'nın aşısına artık AB'nin parçası olmayan İngiltere'de 4 Ocak itibarıyla onay verilmesi bekleniyordu. 

AB şu ana kadar AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon ve Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, Pfizer ve BioNTech ile 300 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 160 milyon doz doz aşı almak için anlaşma yapmıştı. AB'nin aşı alımı için anlaşma yaptığı ilk şirket AstraZeneca olmuştu.

İngiltere'nin 2020'de diğer bir gündemi de her ülke gibi Kovid-19 salgını oldu. İlk vakanın 31 Ocak'ta görüldüğü ülkede sayılar giderek arttı. İlk başta hükümet sürü bağışıklığı politikası izleyerek önlem almaya yanaşmadı.

Ancak sürü bağışıklığının yüz binlerce ölüme yol açabileceğine yönelik raporların ardından geri adım atmak zorunda kalan hükümet, 26 Mart'ta ulusal çapta karantinaya gitme kararı aldı. Böylece ülkede sosyal hayat ve ekonomi durma noktasına geldi. 

2 Aralık'a kadar devam eden karantinada vakalar umulduğu kadar düşmedi. Sonraki günlerde bunun, Kovid-19'un mutasyona uğrayarak yüzde 70 daha bulaşıcı bir hale gelmesinden kaynaklandığı anlaşıldı.

Tehlikeye işaret eden Başbakan Johnson, Noel dönemi için planlanan gevşetme kararlarının hayata geçirilemeyeceğini belirterek farklı hanelerden aile üyelerinin Noel'de bir araya gelmesini yasakladı. 

Ayrıca mutasyon nedeniyle 20 Aralık'ta aralarında Türkiye'nin de olduğu onlarca ülke, İngiltere'ye sınırlarını kapattı. Seyahat kısıtlamalarının en büyük etkisi Manş Tüneli'nde görüldü.

Fransa'nın aldığı yasak nedeniyle tünele çıkan yolda 5 binden fazla tır kuyruk oluşturdu. Marketler, taze sebze ve meyvelerin bitebileceği uyarısı yaparken, sorun 3 gün sonra şoförlere test yapılmasını içeren bir protokolle çözülebildi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!