Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Husumet barış yemeğiyle sonlandırıldı

Şanlıurfa'da, geçen yıl bir kişinin öldüğü kavganın ardından iki aşiret arasında başlayan husumet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker'in katıldığı barış yemeğiyle sonlandırıldı

Husumet barış yemeğiyle sonlandırıldı

Şanlıurfa'da, geçen yıl  bir kişinin öldüğü kavganın ardından iki aşiret arasında başlayan husumet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in katıldığı barış yemeğiyle sonlandırıldı.

Viranşehir ilçesinde yaklaşık bir yıl önce Metinan ve Nasıran aşiretleri arasında çıkan ve Cemil Çelik'in ölümüyle sonuçlanan kavganın ardından, aileler arasında husumet başladı.

Kanaat önderlerinin girişimleriyle aşiretler arasında sağlanan barış nedeniyle Viranşehir Belediye Kültür Merkezi'nde yemek düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, yemekte, aşiretler arasındaki barışın bölgede yaşayan herkese kutlu olmasını dileyerek, bir daha böyle olayların yaşanmamasını temenni etti.

Provokatörlere karşı uyanık olunması gerektiğini vurgulayan Eker, "Biz inatla herşeye rağmen barışı tutup, barışı yüceltip birlik ve beraberliği, sevgi ve kardeşliği inşa edersek bu meselenin üstesinden geliriz. Çünkü bu topraklar çok göz yaşı döktü, bu topraklara çok göz yaşı döküldü, buradaki insanlar çok acılar, sıkıntılar çektiler" diye konuştu.

Mardin Bağımsız Milletvekili Türk de yaşamı boyunca hep barış özlemi çektiğini belirterek, bu durumun kendisini duygulandırdığını söyledi.

Lice'deki karakol yapımı gerginliği

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşanan gerginliğe değinen Türk, şunları kaydetti:

"Dün Lice'de olan bir olay gerçekten toplumda bir güvensizliğin gelişmesine neden oldu. Barış umutlarını azaltan bir durum ortaya çıktı. Barışı kalıcı hale getirmemiz için mutlaka reformları önümüze koymalı, 'bu halkın talepleri neler, barışı nasıl sağlarız' bütün açık yüreklilikle bunları tartışmanın zamanı gelmiştir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!