Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gürcistan'a geçiş 15 lira

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Sarp Sırın Kapısı'ndan Gürcistan'a kimlikle geçiş harcının 1 liradan 15 liraya çıkarılacağını açıkladı.

Gürcistan'a geçiş 15 lira

 

Artvin'in Borçka İlçesi'ndeki Muratlı Köyü'nde yeni sınır kapısı açılması planlanan bölgede incelemelerde bulunan Bakan Yazıcı, daha sonra Hopa İlçesi'ndeki Sarp Sınır Kapısı'na gitti. Artvin Valisi Necmettin Kalkan'dan bilgi alan Bakan Yazıcı, çelik telle oluşturulan kapalı alanda saklanan köpeklerden birinin tel örgülere doğru atlayarak havlaması üzerine irkildi. İncelemeler sırasında İslam Özdemir'in kullandığı kamyoneti durduran Bakan Yazıcı, sürücüye nereye gittiğini sordu. "Batum'a gidiyorum, dolaşıp geleceğim" cevabı alan Yazıcı sürücüyle sohbete başladı. "Kaçta döneceksin? Bekleyeceğim seni, arabana bakacağım" diyerek konuşmayı sürdüren Bakan Hayati Yazıcı'nın, "Yenge biliyor mu Batum'a gittiğini? " diye sorması üzerine çevredekiler gülmeye başladı, sürücü Özdemir'in ise utandığı gözlendi.

GÜRCİSTAN'A YENİ KAPI

Gümrük sahasındaki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, 2012 yılı itibariyle Sarp Sınır Kapısı'ndan 5 milyon 600 bin kişinin karşılıklı giriş çıkış yaptığını anlattı. Kapıdan daha önceki geçişlerde bir karmaşa yaşandığını fakat yapılan yeni düzenlemelerle giriş çıkış hizmetinin kaliteli hale geldiğini ifade eden Yazıcı, Gürcistan'a Muratlı'da yeni bir sınır kapısı açmayı planladıklarını belirtti.

NÜFUS CÜZDANI İLE GEÇİŞ 1 LİRADAN 15 LİRAYA ÇIKIYOR

Türkiye'den Gürcistan'a nüfus cüzdanı ile geçişte Türk vatandaşlarından alınan 1 lira harcın artırılacağını da ifade eden Bakan Yazıcı şunları söyledi:

"Bu konuyu Bakanlar Kurulu'na taşıdım. Başbakanımızın da olurunu aldık. Bugün yarın Meclis'e sevk etmek üzere olduğumuz bir kanun tasarısı var. O tasarıda bu konuyu düzenledik. Kimlikle geçişlerde de, pasaportlu geçişlerde alınan harca benzer oranda harç alınacak. Ayrıca, gerekli görülmesi halinde harç miktarını sıfıra kadar indirme yetkisinin de Bakanlar Kurulu'na verilmesi düzenlemede yer alacak. Yapılacak düzenleme ile kimlikle geçiş 15 liraya çıkacak."

Bakan Yazıcı, son olarak bin 780 gümrük personeli alımı yaptıklarını belirterek 2014 yılında gümrükler kısmında personel sorunu kalmayacağını sözlerine ekledi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!