Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ev sahipleri dikkat!

Devlet evinizi komşunuza satabilir!

Ev sahipleri dikkat!

Kentsel dönüşüm yasasında üçte iki çoğunluğa uymayanların evleri açık artırmada satılacak. Ancak satış işlemi tamamlanıp komisyonca karara bağlanmadan anlaşma sağlanırsa satış iptal edilecek.

Bugün'ün haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümün hızını artırmak için yeni bir uygulama başlattı. Buna göre üçte iki çoğunlukla yıkılmasına karar verilen riskli binada hak sahibi olup, anlaşma sağlanamayan vatandaşın payı açık artırmayla satılacak. Açık artırmaya sadece binanın yıkılması konusunda uzlaşan hak sahipleri katılabilecek.

RAYİÇ BEDELİ UZMANLAR BELİRLEYECEK!
Riskli yapı parsellerinin birleştirilmesi, imar adası bazındaki uygulamalar, yeniden bina inşası ve payların satışına, hak sahipleri oy birliğiyle karar verecek. Vatandaş mülkünü, kat karşılığında, hasılat paylaşımıyla ya da diğer usullerle yeniden değerlendirebilecek. Oy birliğiyle karar alınamaması durumunda, riskli yapının değerini Sermaye Piyasası Kuruluna kayıtlı lisanslı kuruluşlar belirleyecek. Değer tespiti üzerinden hak sahipleriyle tekrar anlaşma sağlanmaya çalışılacak.

KONUT DEĞERİ İL MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRİLECEK
Yıkılmasından sonra arsa haline gelen taşınmazın yeniden değerlendirilmesi konusunda alınan karar, anlaşma şartları ve yapının değeri, Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerine bildirilecek. Müdürlük bünyesinde bir başkan ve 2 üyeden oluşan Bedel Tespiti ve Satış Komisyonu, anlaşma sağlanamayan hak sahiplerine ait bağımsız bölümlerinin rayiç bedelini, binanın değerini gözeterek belirleyecek.


EVE TAAHHÜTLÜ POSTAİlgili müdürlük, satışın yapılacağı yeri ve zamanı, hak sahiplerine taahhütlü postayla tebliğ edecek. Evrakın postaya verildiği tarihi izleyen 7'inci günün sonunda tebligat yapılmış olacak. Açık artırmayla satış, tebliğ tarihinden en az 7 gün sonra başlayacak.

AÇIK ARTIRMAYA SADECE HAK SAHİPLERİ
Açık artırmaya, binanın yıkılması konusunda uzlaşan hak sahiplerinin dışında herhangi biri katılamayacak. Komisyon Başkanı, rayiç bedelden az olmamak kaydıyla en yüksek bedeli teklif edene satışı yapacak. Açık artırmaya katılan tek hak sahibinin katılması durumunda, yine rayiç bedelden az olmamak koşuluyla verilen teklif kabul edilecek.

SON SÖZ YİNE EV SAHİBİNİN
Satış bedelinin yatırılmasından sonra, satış işlemi, tapuda yeni malik adına tescil yapılmak üzere, müdürlükçe ilgili tapu müdürlüğüne bildirilecek. İlgili tapu müdürlüğünce tescil işlemi tamamlandıktan sonra, payı satılan ilgiliye durum aktarılacak. Satış işlemi tamamlanıp Komisyonca karara bağlanmadan evvel, üçte iki çoğunluk ile alınan karara katılmayan maliklerin, üçte iki çoğunluk ile alınan kararı kabul etmeleri halinde, açık artırma ile satış işlemi geçersiz sayılacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!