Geri Euro ECB beklentisi ile düşüyor

Euro ECB beklentisi ile düşüyor

Para piyasaları tarafında bugün ECB'den gelecek faiz kararının ve kötü verilerin etkisi gözleniyor.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 07:26 - Ekonomi
A
Euro ECB beklentisi ile düşüyor

Avrupa Merkez Bankası'ndan bugün yapılacak olan toplantıda faiz indirimi beklentilerinin artması ile euro tarafında düşüş yaşanıyor. Sabah saatlerinde euro dolar paritesi yüzde 1.3202'yi görürken yüzde 0.09'luk geri çekilme ise 1.3179'a geldi.


Kur 5 seansta yükselirken geçtiğimiz ay için bakılığında ise euro dolar karşısında yüzde 3 yükseldi.

Swiss Re baş ekonomisti Kurt Karl işsizliğin hala yükseliyor olması Güney Avrupa tarafında, Fransa'da ve artık Almanya tarafında durgunluk sinyallerinin euro üzerinde etkili olduğunu belirtti. Karl bölge için aşağı yönlü risklerin yüksek olduğunu belirtirken büyüme beklentilerinin yüzde 0.3 daralma yönünde olduğunu belirtti.

Pek çok ekonomist bugün yapılacak ECB toplantısında 0.75'lik faiz indirimi olması yönünde görüş bildirirken ECB'nin KOBİ'lerin elini rahatlatması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Dolar tarafında ise FED'in sürpriz yapmadığı FOMC toplantısı sonrasında değer kaybetti. 85 milyar dolarlık tahvil alımının değişmesinden öncelikli olarak istihdama bakılacağı bir kez daha dile getirilirken dolar endeksi 81 ile son iki ayın en düşük seviyelerine geldi.

Gelen verilerin etkisi ile dolar Yen tarafında yüzde 21'lik geri çekilme yaşanırken Yen dolar karşısında 97.34'e kadar çekildi.

Dün Avrupa'da tek açık bora olan İngiltere tarafında ise GBPUSD paritesi yüzde 0.01 gerileyerek 1.5553'e geldi.
 

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 07:26
A