Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Erkunt İngiltere'ye ihracata başladı

Türkiye'nin ilk yerli traktör üreticisi Erkunt, traktörün anavatanı olarak bilinen İngiltere'ye ihracata başladı. Şirket, geçen ay sonu İngiltere'ye 4 adet traktör gönderdi.

 Erkunt İngiltere'ye ihracata başladı

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan, "İngiltere'ye 2 adet 50, 2 adet de 100 beygir traktör gönderdik. Yıl sonuna kadar 60-70 adet ihracat yapmayı hedefliyoruz. Hedef kitlemiz daha çok hayvan çiftlikleri olacak." dedi.
  
Zeynep Erkunt Armağan, düzenlediği basın toplantısıyla Ege Bölgesi başta olmak üzere, Türkiye'deki tarım ve traktör pazarına ilişkin 2012 yılı değerlendirmelerini ve 2013 beklentilerini paylaştı. Global ekonomik krizin işaretlerine rağmen 2012 yılında Türkiye'de yaklaşık 45 bin adet traktör satıldığını kaydeden Armağan, "Erkunt Traktör olarak, geçtiğimiz yıl 4 bin 385 traktör sattık. 2012, beklenenin ve sektör potansiyelinin altında bir yıl oldu. Sektörün 45 bin adetlik satışla kapattığı 2012 yılında,  Erkunt, Türkiye genelinde yüzde 9, bulunduğu bölgelerde ve sınıfta ise yaklaşık yüzde 18'lik pazar payına ulaştı. Bu rakamlarla piyasada aktif satış yapan 27 marka içinde, ilk üçe girmeyi başararak yerimizi pekiştirdik." diye konuştu. 2012 yılında Ege Bölgesi'nde 774 adet traktör sattıklarını ve bu rakamın Erkunt'un toplam satışının yüzde 18'ine denk geldiğine dikkat çeken Armağan, şöyle devam etti: "8 ilde, 16 bayi ve 62 servis ile Ege Bölgesindeki bayi ve servis yapılanmamızı tamamladık. Ege'de yüzde 10,7 pazar payı elde ettik. Motor gücü bazında bulunduğumuz segmentte ise yüzde 18,3 pazar payını yakalayarak, Ege'de pazar ikincisi olduk."
  
2013 yılı hedefleri hakkında da bilgi veren Zeynep Erkunt Armağan, 6 bin adet satış, yüzde 7 ihracat, Türkiye genelinde yüzde 12, Ege Bölgesi'nde de yüzde 15 pazar payı hedeflediklerini aktardı. Geçen ay Turquality programına da dahil oldukları bilgisini veren Armağan, bu çerçevede Bulgaristan, Cezayir, İngiltere, KKTC, Polonya, Macaristan, Fas ve Senegal'e ihracatı arttıracaklarını kaydetti.

'BAZI ŞİRKETLERİN KDV ALACAĞI, SERMAYESİNİ GEÇTİ'
Toplantıda sektörün sıkıntılarına da değinen Armağan, yılın ilk yarısında hükümetin küçülme politikasına paralel olarak, çiftçiye verilen kredilerin yavaşlaması, ardından ikinci yarıda Türk Ticaret Kanunu'ndaki kredi kefaletlerinde eş rızası düzenlemesinin traktör satışlarını geçen yıla göre azalmasına neden olduğunu dile getirdi. Sektörün bir başka sorunun ise KDV iadelerinin ödenmemesi olduğunu aktaran Armağan, "2012 yılı sonu itibariyle yerli üreticinin indirilmiş orandan dolayı devletten alacağı KDV rakamı 600 milyar TL oldu. Bize 2008 yılının başında traktör ve tarımsal ekipmanı indirilmiş KDV oranı ile yani yüzde 8 ile satma şartı getirildi ama üretimde kullandığımız malzemeleri yüzde 18 ile almaya devam ediyoruz. Aradaki yüzde 10'luk fark ise bizim omuzlarımıza yüklenmiş durumda. Bu yükü ufak ve orta ölçekli firmaların kaldırabilmesi mümkün değil. Çünkü firmaların Maliye Bakanlığı'nda biriken KDV alacağı, sermayelerini geçti." değerlendirmesinde bulundu.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!