Geri El-Feth Camisi'nde gergin bekleyiş

El-Feth Camisi'nde gergin bekleyiş

Mısır'da darbe karşıtı gösteride güvenlik güçlerinin saldırısından kaçan, aralarında Türk gazetecinin de bulunduğu 400 kadar gösterici camide mahsur kaldı.

17 Ağustos 2013 Cumartesi, 09:29 - Dünya
A
El-Feth Camisi'nde gergin bekleyiş

Mısır'da darbe karşıtı gösteride güvenlik güçlerinin saldırısından kaçan, aralarında yaralıların da bulunduğu 400 kadar gösterici camide mahsur kaldı. Mahsur kalan grubun içinde haber takibi için bölgede bulunan Türk gazeteci de var.

El-Feth Camisi'nin kapısı zorla açıldı

Ramses Meydanı yakınında bulunan El-Feth Camisi'nin kapısı güvenlik güçleri tarafından zorla açıldı. Camide endişeli bekleyiş sürüyor.

Polisin içeridekileri camiyi tahliye etmeye ikna etmek için çaba gösterdiği belirtildi. İçeride mahsur kalanların ise polis ve "baltacı" saldırısıyla ölmekten korktukları için dışarıya çıkamadıkları öğrenildi.

AA Muhabiri içeride

Caminin içinde bulunan Anadolu Ajansı muhabiri Hibe Zekeriya içeride kadın ve çocuklarla birlikte yaklaşık bin kişinin mahsur kaldığını, polisin sabah namazından önce caminin kapısını zorla açmasından sonra ayakkabılık, tahta parçaları ve sandalyelerle cami girişinin iç kısmında barikat kurulduğunu, polisin içeridekileri ikna çabasının barikatın arkasından gerçekleştiğini bildirdi.

Mahsur kalanların güvenlik güçlerine eşlik eden "baltacı"ların saldırısından çekindiklerini ifade eden Zekeriya camide bulunanların kendilerine evlerine gitmek için araç temin edilmediği ve gece soka çıkma yasağı bulunduğundan sabah namazından sonra cami hoparlöründen mahalle halkının yardıma çağrıldığını belirtti. Cami hoparlöründen yapılan anonsta sokağa çıkma yasağının sona erdiği hatırlatılarak mahalle halkının El-Feth Camii'ne gelerek içeride mahsur kalanların çıkabilmesi ve cenazelerin nakledilmesi için güvenli bir koridor oluşturması istendi.

Caminin dışındaki görgü tanıkları polisin içeridekilere dışarı çıkmaları için 15 dakika süre verdiğini, daha sonra camiye ikinci kattan girmeye teşebbüs ettiğini ancak başarılı olamadığını söyledi.

Sabah namazına kadar polis ve asker tarafından kuşatma altında tutulan cami çevresinden askerin çekildiği, halen baltacıların ve onlara eşlik eden polisin camiyi kuşatmaya devam ettiği bildiriliyor.

Bu arada El-Cezire televizyonu camide bulunan AA muhabiri Hibe Zekeriya ile bağlantı kurdu. Televizyon bağlantısı sırasında sivil giyimli "baltacı" olduğu iddia edilen bir şahsın silahsız olarak caminin içine girdiği, içeridekilere "buradakilerin hepsi İhvancı değil mi?" diye soru sorduğu ve daha sonra tekrar dışarı çıktığı görüldü.

Dün cuma namazıyla başlayan "Gazap Cuması" gösteri ve yürüyüşleri sırasında aralarında yaralıların da bulunduğu yüzlerce gösterici Ramses Meydanı'nın yakınında bulunan ve geçici sağlık merkezi olarak da kullanılan El-Feth Camisi'ne sığınmıştı. İçeride gösterilerde hayatını kaybeden 2 kişinin cenazesinin de bulunduğu belirtilmişti.

Türk gazeteci de mahsur

Haber takibi için bölgeye giden Türk gazeteci Metin Turan da camide mahsur kaldığını belirtti.

AA muhabirinin telefonla ulaştığı Turan, "Şu anda caminin kapılarını kapattık. Etrafımız güvenlik kuvvetleri tarafından çevrildi. Buradaki insanlar ölümü bekliyor. Dışarıya çıkmak istedim, keskin nişancılar ve ordunun ateş edebileceği korkusuyla camidekiler beni bırakmadı" dedi.

Dinin saygınlığına karşı işlenmiş suç

Mısır'daki selefi eğilimli Nur Partisi Mısır'ın başkenti Kahire'deki El-Feth Camisi'nin kuşatılmasını "dinin saygınlığına karşı işlenmiş suç" olarak nitelendirdi.

Nur Partisi Genel Başkanı Yunus Mahyun yaptığı yazılı açıklamada, "El-Feth Camisi'nde Dr. Muhammed Mursi destekçilerinin kuşatılması evrensel tüm kriterlere göre suç teşkil etmektedir. Mescitler Allah'ın evidir, camilerin saygınlığının ihlali dine saldırı demektir ve hiçbir Müslüman bunu kabul edemez" ifadelerini kullandı.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Ağustos 2013 Cumartesi, 09:29
A