Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Canlıları taşa çeviren göl

Tanzanya'daki Ol Doniyo yanardağının da etkisiyle aşırı tuzlu ve sodalı suya sahip olan Natron Gölü, içine düşen hayvanları adeta heykelleştiriyor

Canlıları taşa çeviren göl

Fotoğraf sanatçısı Nick Brandt, Natron Gölü'nün ve bu inanılmaz gölün aşırı tuzlu ve sodalı suyuna düşerek taşa dönmüş hayvanların eşsiz fotoğraflarını yayınladı. Tanzanya'nın güneyinde bulunan, hemen yanındaki Ol Doniyo yanardağının ve yoğun buharlaşmanın etkisiyle benzersiz bir yapıya sahip olan Natron Gölü'ne düşüp ölün hayvanlar taşlaşarak, adeta bir heykel görünümüne dönüşüyor. Gölün çevresi için "bir fotoğrafçı için muhteşem bir sahne" yorumunu yapan Brandt da bu sıra dışı manzaradan faydalanarak muhteşem fotoğraflar çekti. Bir Doğu Afrika turu esnasında Natron Gölü'nün çevresindeki taşlaşmış güvercin, flamingo, kartal ve yarasaları bulan Brandt, bu hayvanları kullanarak yakaladığı eşsiz kareleri Harap Diyarlar (Across the Ravaged Lands) adlı kitabında yayınladı.

SANKİ HAYATTAYMIŞ GİBİ
ABD'nin NBC haber ajansına konuşan Nick Brandt, "Gölün kıyısına vuran birçok çeşit kuş ve yarasayı görmek beni gerçekten de çok şaşırttı" ifadesini kullandı. 57 yaşındaki fotoğrafçı bir hayli ilgi gören çalışması hakkında "Hayvanlar sanki hâlâ hayattaymış gibi pozlar yakalamaya çalıştım" dedi. Hayvanları sanki canlılarmış gibi konumlandıran usta fotoğrafçının depresif ve karanlık fotoğrafları fotoğrafçılık dünyasında ve uluslararası basında geniş yankı uyandırdı.

SUYLA TEMAS EDİNCE...
Natron Gölü'nü 4 kez ziyaret eden Leicester Üniversitesi Ekoloji Bilim Dalı Başkanı David Harper "Hayvanlar gölün az da olsa uzağına düştüğünde çok kısa süre içinde çürüyor. Fakat göl sularının yakınlarına düşen ve suyla temas eden hayvanların bedenleri bozulmuyor. Yıllarca aynı şekillerini koruyorlar" diye konuştu. Harper herhangi bir canlının bu olağan dışı gölün yakın çevresinde bile yaşayamadığını bildirdi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!