Geri Çağlayan'dan yerli üretim vurgusu

Çağlayan'dan yerli üretim vurgusu

- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen 2. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması Ödül Töreni'ne katıldı.

21 Haziran 2013 Cuma, 21:05 - Güncel
A
Çağlayan'dan yerli üretim vurgusu

Çağlayan, "Gemi ve yat sektöründe 10 yıl önce yerlilik oranları yüzde 15'ler mertebesindeydi. Bugün ise yüzde yerlilik oranları 35-40'lar düzeyinde. Biz bir taraftan ihracat kilogram fiyatımızı artıracağız bir taraftan da bu önemli sektördeki yerlilik oranlarını yüzde 60-70'lere çıkarmanın araştırması ve çalışması içinde olacağız" dedi.
2. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması Ödül Töreni'ne Bakan Çağlayan'ın yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ile davetliler katıldı. Törende söz alan Bakan Çağlayan yerli otomobil, gemi ve yat sektörünün gelişimi başta olmak birçok konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.
Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin elde ettiği yüzde 2,2 oranındaki büyümede ihracatın 4,1 puanlık katkısının önemli katkı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Bakan Çağlayan, ihracatın hem nicelik hem de nitelik açısından mutlaka değişmesi gerektiğini ifade etti. Çağlayan, "10 sene önce Türkiye'de sanayicinin Ar-Ge ile, teknoloji ile, inovasyon ile bir hesabı alışverişi yoktu. Herkes enflasyon duvarının arkasına saklıyordu" dedi.
2008 krizinin dünya çapındaki olumsuz etkilerine dikkat çeken Çağlayan, "Krizle birlikte ülkelerin ekonomileri, davranış biçimlerinin, iş yapma biçimleri değişti. Rekabet yapmanın usul ve esasları değişti. Geçmişte ne yaparsanız yapın satmak zorunda, almak zorunda olan bir ekonomiden, siz iyi hizmet veremezseniz kaliteli yapamazsanız bir başka ülkenin gelip bu ülkede mal satacağı bir döneme girdik. Olması gereken zaten buydu" diye konuştu.
Tasarım yarışmalarına büyük önem verdiğini belirten Bakan Çağlayan, ihracatçı birliklerinin toplamda 36 tasarım yarışması düzenlediğini ifade etti. Çağlayan, toplumda tasarım yarışmalarına karşı algının değiştiğini ve katılım bazında oranlarının giderek artığını belirtti.
Türkiye gemi ve yat sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Çağlayan, "Bugün Güney Kore 55 milyar dolarlık gemi ve yat ihracatı yaparken ihracatın kilosunu ne kadara yapıyor acaba? Türkiye geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar civarında ihracat yapmışken ben şimdi sektörlerimi tek tek ihracat kilogram fiyatları çerçevesinde değerlendiriyorum. Bizim geçen yıl itibariyle gemi ve yat ihracatında birim kilogram fiyatımız yaklaşık 4,69 dolar. Güney Kore'nin önündeyiz. Onların birim kilogram fiyatı bizden düşük ancak Almanya'nın gerisindeyiz" diye konuştu.
Bakan Çağlayan, "2009'da ihracatımızın kilogramı 1 dolar 16 sentti ve giderek ihracat kilogram fiyatının arttığını görüyorum. 2009'da 1,16'dan 2010 yılında 1,23'e çıktı ve 2011'de 1,47 oldu sonrada 2012'de 1,58 dolara çıktı. Biz bunu yaparken Japonya bir kilogramlık ihracatını 3,96, Almanya 3,76, Kore 3 dolara yapıyor" dedi.
'İhracat kilogram rakamımızı en az ikiye katlamamamız gerekiyor' diyen Bakan Çağlayan, 2023 hedeflerine ulaşmak için ileri teknolojiye geçiş yapılması gerektiğini yineledi. Çağlayan, "Geçen yıl yaptığımız yaklaşık 90 milyon tonluk ihracatımızı 270 milyon tona çıkarmamız gerekiyor ki hedeflerimizi tutturalım. Ancak bunu bu şekilde yapamayız. Önemli olan bunu miktar bazında değil değer bazında arttırmak. Dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde olmayı kafaya koymuşsak, ihracat kilogram rakamımızı en az ikiye katlamamamız gerekiyor. Bunu da ileri teknoloji yüksek katma değer koyarak yapacağız" diye konuştu.
Türkiye'nin geçen yıl dünyanın 17. en büyük, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Çağlayan, Ar-Ge harcamalarının milli gelir oranı içindeki payının artırılması için inovasyonun vazgeçilmez olduğunu söyledi. Yerli otomobil üretimine değinen Çağlayan, "Bugün Türkiye'de 100 dolara üretilen bir otomobilin 56 doları yurtiçi kaynaklar, 44 doları ise ithal kaynaklarla yapılıyor. Yerli otomobile gidiş sebebimiz de otomobilin motorunun ve aktarma organlarının Türkiye'de yapılmasını sağlamak. Yerli otomobilin yerli motor ve aktarma organını koyduğumuz zaman yerlilik oranı 56 dolardan 80 doların üzerine çıkıyor" dedi.
Bakan Çağlayan, daha sonra gemi ve yat sektörünü ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çağlayan, "Gemi ve yat sektöründe 10 yıl önce yerlilik oranları yüzde 15'ler mertebesindeydi. Bugün ise yüzde yerlilik oranları 35-40'lar düzeyinde. Biz bir taraftan ihracat kilogram fiyatımızı artıracağız bir taraftan da bu önemli sektördeki yerlilik oranlarını yüzde 60-70'lere çıkarmanın araştırması ve çalışması içinde olacağız" diye konuştu.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


21 Haziran 2013 Cuma, 21:05
A