Geri Bu ilçede oturanlara kötü haber

Bu ilçede oturanlara kötü haber

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul'un Kadıköy ilçesinde imar artışıyla ilgili bir çalışmalarının söz konusu olmadığını söyledi.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 17:34 - Ekonomi
A
Bu ilçede oturanlara kötü haber

 Bakan Erdoğan Bayraktar, katıldığı bir televizyon programında Kadıköy'deki ev sahipleri ile görüşen bazı müteahhitlerin, ' Bakanlığı tanıyoruz. Yerinizi kat karşılığı bize verin." diye söylediklerini duyduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm artık belediyeler tarafından isteniyor. Fakat bakanlık olarak İstanbul Kadıköy'de bir imar artışı çalışmamız söz konusu değil. Vatandaşlar böyle söylentilere aldanmasınlar. Böyle bir şey, siyasi bir karardır. Oturulur, Kadıköy Belediyesi ile Kadıköy halkıyla konuşulur, Kadıköy muhtarlarıyla toplanılır, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanımızla konuşulur. Hükümet bunu ele alır. Bu meseleler sadece Kadıköy için değil Türkiye'nin her tarafı için enine boyuna konuşulur. Ama Kadıköy bir imar artışını kaldıracak durumda değil." diye konuştu.

10 MİLYAR DOLAR TASARRUF SAĞLANACAK

Bayraktar, dönüşümün birçok faydası olduğunun altını çizerek, "Binalar şu anda enerjinin yüzde 40, yüzde 50'sini boşa harcıyor ama kentsel dönüşümle yeni binalar da 10 milyar dolar tasarruf yapacağız. Kentsel dönüşüm sadece binaları yıkıp yenisini yapmak değil, çevreyi düzenlemek, yeşil alanlar yapmaktır. Pillerin, atık yağların, katı atıkların toplanması gibi çok ciddi çalışmalarımız var. Yeter ki bu işe samimi sarılalım." açıklamasını yaptı.

"100 İMAR PLANIN 80'NİNİ ONAYLAMADIK"

Bakan Bayraktar, Bakanlığın belediyelere göre daha kolay imar planını onayladığı yönündeki eleştirilere cevap verdi.

Belediyelerin 3 ay içerisinde yapmadığı imar planlarını bakanlığın yapma yetkisi olduğunu belirten Bayraktar, şöyle konuştu:

"Bize bu şekilde valiler üzerinden 100 tane imar planı müracaatı geldi. 20 tanesinin imar planını yaptık. 80 tanesini yapmadık. Yaparken de diyoruz ki belediyeye; bunların imar planlarını neye istinaden yapmadın, ne eksiği vardı? O da diyor ki, şu şu şartlardan dolayı sıkıntısı vardı. İmar planını yapmadık. Doğruysa biz de yapmıyoruz."

Başbakan Erdoğan'ın gündeme getirdiği İstanbul'daki 16/9 projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bayraktar, bakanlık tarafından projeyi detaylı olarak incelediklerini söyledi. Projenin yanlış olduğunu tespit eden raporu ilgili yerlere verdiklerini vurgulayan Bayraktar, "Bu İstanbul'un siluetini bozuyor. İşin kendisi yanlış. O tip yerleri ibreti alem için yıkmak lazım. Ama yapıldıktan sonra yıkmak zor bir şey, mühim olan yapılmaması." diye konuştu.

Yapıların şehrin siluetini bozmaması gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, imar kanunu taslağında bunların düzenlediğini belirtti. Bayraktar, "Herkes öyle kafasına göre iş yapamayacak. Kafasına göre imar yönetmeliği yapamayacak. Plan notlarıyla emsali artıramayacak. Bunları ciddi şekilde engelleyecek radikal çalışmalarımız var." dedi.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 17:34
A