Geri BALIKÇI REŞAT REKORA KOŞUYOR

BALIKÇI REŞAT REKORA KOŞUYOR

Bursa'nın meşhur Arap Şükrü Sokağı'nda balıkçılık yapan Reşat Kayapalıoğlu, 59 senedir her gün taze taze derya kuzuları satıyor.

16 Ocak 2011 Pazar, 11:43 - Bursa Bölge
A
BALIKÇI REŞAT REKORA KOŞUYOR

1952 yılından beri balıkçılık mesleğini icra eden Kayapalıoğlu, bu işe 8 yaşındayken babasının yanında şu anki dükkanda başladığını söyledi. Kayapalıoğlu, herkes tarafından Bursa'nın balıkçısı olarak tanındığını, Balıkçı Reşat isminin artık Bursa ile özdeşleştiğini dile getirdi. Müşterilerine en iyi balığı en ucuz fiyata vermeye çalıştığını anlatan Reşat Kayapalıoğlu, "Tek gayem müşterilerimin istediği balığı istedikleri zamanda onlara sunmak. Benim lügatımda yok kelimesi yoktur, vatandaş eğer bir balığı arayıp bulamadıysa bilin ki bana uğramamış demektir. Çünkü Türkiye'nin neresinde hangi balık çıktıysa ilk benim haberim olur, müşterilerim için o balığı gider alırım" dedi.
Tezgahında satılan her balığın belirli bir standartta olduğunu hatırlatan Kayapalıoğlu, tezgahında kalitesi düşük balıkların hiçbir zaman yer almadığını, müşterilerini memnun etmekten haz duyduğunu söyledi. Kayapalıoğlu, "Eğer balığı derin dondurucudan çıkarıp müşterine satıyorsan bitmişsin demektir" diye konuştu.
Balıkçılıktaki tecrübelerini restorancılık alanına da aktardığını ifade eden Kayapalıoğlu, ilk restoranını 1964 yılında açtığını, son 5 yılda bu alandaki yatırımlara hız verdiğini, ileride şubeleşme yönünde önemli adımlar atacağını bildirdi. Deniztabağı isimli restoranında 5 yıldır hizmet verdiğini anlatan Kayapalıoğlu, "Restoranım herkesin ailesiyle gelip gerçekten kaliteli deniz ürünleri yiyebileceği bir mekan. İyi bir mutfak kültürüm var, sunulan bütün menüleri kendimiz hazırlıyoruz. Müşteriye giden her tabağı bizzat kendim kontrol ediyorum. Hiçbir yerde bulunamayacak deniz yemekleri Bursa'da sadece benim lokantamda bulunur. Çünkü araştırmacı bir kişiliğim var. Bütün dünya mutfaklarını araştırıp en güzelini müşterilerimle paylaşmak bana zevk veriyor" diye konuştu.
Kayapalıoğlu, herkesin bol bol balık yiyebilmesi için fiyatları uygun tuttuklarını, her kesime hitap eden bir fiyat politikası izlediklerini açıkladı. Deniztabağı restoranının sabah 11.00'den akşam 23.00'e kadar hizmet verdiğini söyleyen Kayapayıoğlu, herkesi lokantasına davet ederek, bizzat kendisini hazırladığı lakerda ve fümelerden tatmalarını istedi. Çok yakın bir gelecekte Balıkçı Reşat lokantasının bir marka haline gelerek şubeler halinde vatandaşa hizmet vereceğini kaydeden Kayapalıoğlu, "Bir işte zirveye çıkmak kolay görünür, ama asıl mesele zirvede kalabilmektir. Lokantacılık konusunda bu yüzden acele etmiyoruz, ancak artık Balıkçı Reşat olarak lokanta taleplerini karşılayamaz duruma geldik. Büyümeye mecburuz" dedi.

 

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


16 Ocak 2011 Pazar, 11:43
A