Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Baba tanık, çocuk sanık

Terör örgütünün gençlik yapılanmasına yönelik iddianamede iki baba 'tanık' olarak yer alırken çocukları 'sanık' olarak iddianameye girdi. Avukatlar soruşturması ise sürüyor.

Baba tanık, çocuk sanık


DHKP-C'YE YÖNELİK İLK İDDİANAME 300 SAYFA

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu yıl terör örgütü DHKP-C yönelik birçok operasyon düzenlendi. Bazı avukatların da tutuklandığı operasyonlar kapsamında DHKP-C'nin gençlik yapılanmasına yönelik de operasyonlar gerçekleştirilmişti. Terörle Mücadele Kanunu'yla yetkili 3 savcı tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında ilk iddianame DHKP-C'nin gençlik yapılanmasına yönelik hazırlandı.

300 sayfa, 30 sanık var

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İdris Kurt tarafından örgütün gençlik yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianamede 18'i tutuklu 30 şüpheli yer aldı. Yaklaşık 300 sayfalık iddianamede şüpheliler sanıklar için 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezaları istendi.  20 klasör delili olan iddianame Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan tarafından onaylandı ve iddianame İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianamenin kabul ya da reddi için 15 günlük süresi bulunuyor.

1 iddianame, 2 baba, 2 çocuk

Operasyonlar kapsamında tutuklanan çocukları Duygu Yücel ve Berk Ercan'ı kurtarmak için mücadele veren baba İsmail Ercan ve baba Hüseyin Yücel de iddianamede yer aldı. İki babanın tanık olarak verdikleri ifadeler, şüphelilerin aleyhine delil olarak iddianamede yer aldı. İddianamede şüpheli olarak yer alan Duygu Yücel ile Berk Ercan'ın babalarının televizyon kanallarındaki "Örgüt çocuklarımızı kandırdı" sözleri de iddianamenin delilleri arasına girdi

11 çelik kapı da anlatıldı

Operasyon sırasında gündeme gelen '11 çelik kapı' da iddianamede yer buldu. Gençlik Federasyonu Derneği'ne ait Okmeydanı'ndaki 3 katlı binanın örgütün ana merkezi olduğu anlatıldı. Yapılan baskınlarda binada 11 çelik kapının bulunduğuna ve duvarlara çelik zırh giydirildiğine de iddianamede yer verildi. Öte yandan terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan Avukat Taylan Tanay ve Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında olduğu 9 avukatın tutuklandığı soruşturma halen devam ediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!