Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

29 Kasım 2018 Perşembe, 16:42

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Yaman Kaya

Büyükşehir adaylığına halk taşıdı!

Yaman Kaya

yamankaya@bursadabugun.com

Gönlü Nilüfer'den yanaydı...

Oldukça haklı gerekçeleri de vardı.

Yerel siyasi rant hesabı kuranların oyununun deşifre olması CHP genel merkezini de Başkan Mustafa Bozbey'in bir dönem daha Nilüfer'de görev yapması kararına kadar taşıdı.

Ancak halktan gelen yoğun talebe kayıtsız kalamadı.

İş sadece resmi açıklamaya kaldı...

Mustafa Bozbey, artık CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı.

Gelinen süreci Başkan Bozbey'le görüştüm.

Bozbey, "Halkın isteği doğrultusunda hareket edeceğim. Halka hiçbir zaman kayıtsız kalmadım. Bundan sonra da kalamam. Gelen yoğun teveccühün sonunda süreç bizi büyükşehir adaylığına götürdü. Ancak Genel Merkez'den çıkacak nihai parti meclisi kararını beklemekte fayda var. Şu anda genel çerçevede değerlendirmelerimizi ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Peki, Mustafa Bozbey'den sonra CHP'nin Nilüfer adayı kim olacak? Kamuoyunda dolaşan isimler hakkında ne düşünüyor?

Başkan Bozbey, "Nilüfer'de Bozbey'den sonra kimin aday olacağı konusunda konuşmak şu an için erken. Daha hala ben Nilüfer Belediye Başkanı olarak görevimi sürdürüyorum. Büyükşehir adaylığımız ilan edildikten sonra parti merkezimiz değerlendirmelerini yapacaktır. Şu anda adaylıkla ilgili bazı isimleri dile getirmek doğru değil. Daha o aşamaya gelmiş değiliz" ifadelerini kullandı.

CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş'un Mustafa Bozbey'e olan tavrı biliniyor. Çok sayıda istifayla sarsılan mevcut il yönetimiyle Büyükşehir yarışında başarı elde edilebilir mi?

Bozbey, bu konuyla ilgili gereğini siyasilerin yapacağını söylemekle yetindi. Partinin yetkili organlarının doğru değerlendirmeleri gerçekleştireceklerini ifade etti.

Bir diğer kritik soru Nilüfer dışındaki ilçelerdeki adayların nasıl şekilleneceği...

Başkan Bozbey, Büyükşehir adaylığıyla ilgili ilçelerde benim istediğim isimlere yer verilecek gibi bir şart zaten sunmamıştı.

Bozbey, diğer adayların belirlenmesine ilişkin şu çarpıcı açıklamayı yaptı:

"Diğer adayları ötekileştirmeyen, insan odaklı çalışan arkadaşlara ihtiyacımız var. Bu noktada da gerekli değerlendirmeleri genel merkez yapacaktır. Bizlerin bir fazla insanı yanımıza çekecek kişilere ihtiyacımız var."