16 Nisan 2019 Salı, 10:43

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ozan Deveci

Şirketlerde günü kurtaran idareciler ve vizyoner yöneticiler

Ozan Deveci

iletisim@bursadabugun.com

İdareci ve yönetici kelime anlamları olarak aynı anlama gelsede, edindiğim tecrübelere dayanarak bu iki kavramı ayrıştırmak istedim. Birçok şirkette olaylara farklı yaklaşan ve çözüm geliştiren sorumlular yer almaktadır. Sorunlara anlık çözümler geliştirenlere "İDARECİ", çözüm geliştirirken aynı sorunun bir daha olmaması için gerekli önlemleri alanlara ise "YÖNETİCİ" olarak tanımlayarak bu yazının kapsamını oluşturdum.

"İdare etmek" deyimini zaman zaman bazı kişilerin hal ve hareketlerini görmezden gelmek için kullandığımız için "İdareci" kelimesine böyle bir anlam yükledim. Bu kapsamda, şirketlerde günü kurtaran idareciler ile vizyoner yöneticiler arasınd ki farklar aşağıda aktarılmıştır.

"İdareciler" sorumluluk alanları dışında hiçbir konuya el atmak istemezler, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın halindedirler. "Yöneticiler" kendi sorumluluklarında olmasa dahi, kurumuna katkı sağlamak için fikirlerini özgürce ve güvenle dile getirirler. Hatta böyle konularda sorumluluk alarak proje çalışmalarında görev alırlar.  "Yöneticiler" şunu çok iyi bilirler ki, kendi iş süreçleri ile ilgili olmasa dahi bir problemin çözülmemesi zamanla kurumun diğer süreçlerinde sorun yaratacağı için bir an evvel bu sorunların kök nedenine inilerek çözülmesi gerekmektedir.

"İdareciler" kendi iş süreçlerinde meydana gelen sorunlarda dışarıdan müdahale istemezler. Çünkü, mevcutta bir şeyleri eksik yapmaktadırlar ve farklı kişilerin müdahaleleri kendi eksikliklerini ortaya çıkaracaktır. Dolayısıyla "İdareciler" kendi sorumluluk alanlarındaki sorunları sümen altı etmeyi tercih ederler. "Yöneticiler" ise kendi iş süreçlerinde karşılaştıkları sorunları tüm şeffaflığı ile masaya yatırırlar. "Yöneticiler" bu sorunların çözümü için diğer bölümlerden gelecek her türlü desteğe ve eleştiriye açıktır. "Yöneticiler" için farklı görüşler her zaman bir gelişim ve iyileştirme aracıdır.

"İdareciler" mevcut sorumluluk alanlarını geliştirmek yerine mevcut durumu korumak ve sürdürmekten yanadır. "Yöneticiler" ise süreçlerini geliştirmek için teknolojiden ve farklı yönetim tekniklerini kullanmayı tercih ederler. Statükocu olan "İdareciler"e karşın "Yöneticiler" değişimden yana, hatta değişimin öncüsüdür.

"İdareciler"in  olaylara yaklaşımı soyuttur. "Yöneticiler" somut ve veriye dayalı olarak çalışırlar.

"İdareciler" günlük yaşar. İşler olur biter ve sonunda elde ne varsa onunla yetinirler. "Yöneticiler" ise geleceği planlayarak hedeflerini belirlerler. Hedeften sapmalar meydana gelirse sebeplerini analiz ederek kendilerine yeni yol haritaları belirlerler. Her zaman sürekli iyileşmeyi ve daha iyisini hedeflerler. "Yöneticiler" i vizyoner kılan da bu özellikleridir.

Teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı ve sürekli gelişim gösterdiği şirketleri ileri götürmek için "İdareciler"e artık yer kalmamıştır. Şirketleri vizyoner "Yöneticiler" rekabette öne geçirecektir.