06 Mart 2019 Çarşamba, 16:12

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ozan Deveci

KOSGEB ve teknoloji

Ozan Deveci

iletisim@bursadabugun.com

Artık herkes çok iyi biliyor ki; geleneksel ürün ve üretim yöntemleri ile firmaların rekabet şansı her geçen gün azalıyor.

Rekabette farklılaşmak için; katma değeri yüksek teknolojik ürünleri (elektronik ve optik ürün imalatı, raylı sistem ve hava taşımacılığı, yazlım gibi) üretmek veya bu ürünler dışında kalan diğer ürün gruplarının üretim sistemlerini de konvansiyonel yöntemler yerine teknolojik üretim alt yapısına sahip tesislerde üreterek, verimlilik ve kalitenin  arttırılması uluslararası pazarlarda firmalarımızın elini güçlendirecektir.

İhraç edecek petrol ve doğal gazımız olmadığı için, Türkiye olarak, dış ticaret açığını azaltmak ve hatta fazla vermek için teknoloji üretmekten başka şansımız yoktur.

Bu amaçla, KOSGEB (T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) tarafından son yıllarda bu alanlarda yeni yatırım yapmak veya mevcut yapısını iyileştirmek firmalara önemli destekler sağlanmaktadır. KOSGEB tarafından açıklanan farklı programlar iyi irdelenirse, birbirini tamamlayan, üretim ve ürün teknolojisinin yükseltilmesi amaçlandığı görülecektir. Şöyle ki;

KOSGEB tarafından uzun yıllardır verilen Girişimcilik Desteği bu sene başında Geleneksel ve İleri Girişimcilik olarak ikiye ayrıldı. Geçmiş yıllarda böyle bir ayrım olmamakla birlikte ilk kurulum aşamasında mobilya gibi kurulum giderleri ve işletme aşamasında kira gibi cari giderler desteklenmekteydi. Yeni program ile girişimciler teknoloji düzeyine göre 100.000 ila 300.000 TL'ye kadar sadece makine, teçhizat ve yazılım giderleri için desteklenmektedir.

Bu programda ayrıca, girişimcilik destek kapsamında kurulan yeni firmalara yıllık SGK prim ödeme günü üzerinden performans desteği sağlanmaktadır. Teknolojiyi ilerletirken aynı zamanda istihdamında artması hedeflenmektedir.

Bunu yanında, KOSGEB KOBİ TEKNOYATIRIM - KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile kamu kuruluşları tarafından ARGE projesi sonucunda ortaya çıkan, patent ile koruma altına alınan, Doktora çalışması neticesinde ortaya çıkan ve Teknolojik Ürün Deneyim Belgesine sahip ürünlerin seri üretimi ve ticarileşmesi desteği sağlamaktadır.

Bu destek ile makine ve teçhizat, yazılım, personel, eğitim ve danışmanlık ile tanıtım pazarlama giderleri desteklenmektedir. Bu destek kapsamında düşük / orta-düşük teknolojiler 500.000 TL, orta - yüksek ve yüksek teknolojiler ise 5.000.000 TL'ye kadar desteklenmektedir.

KOBİ TEKNOYATIRIM projesinden yararlanmak istiyorsanız, öncelikle ticarileşme olanağı yüksek bir ARGE çalışması yapmanız gereklidir. Bu ARGE çalışmaları için KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kuruluşların ayrı destek programları da vardır.

KOSGEB'in teknoloji için verdiği destekler bu kadar sınırlı değildir. 3 Mart Pazar günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank tarafından İmalatta Dijitalleşme Temalı KOBİGEL Proje Çağrısı açıklanmıştır. Bir sonraki yazıda da bu proje çağrısı detaylı olarak ele alınacaktır.