Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

16 Ocak 2019 Çarşamba, 19:36

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ozan Deveci

Bursa'yı yönetmek

Ozan Deveci

iletisim@bursadabugun.com

31 Mart günü yapılacak yerel seçimlerde beş yıl boyunca Bursa'mızı yönetecek Belediye Başkanlarımızı seçeceğiz. Öncelikle yapılacak seçimin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını, Başkan adaylarına da başarılar dilerim.

Seçilecek Büyükşehir Belediye Başkanı, Cumhuriyetin 100. yılında Bursa'yı temsil etme onurunu da elde edecektir.

Bursa tarihi,M.Ö. 5000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Bu 7000 yıllık tarihinde büyük bir imparatorluğun kuruluşu, Kurtuluş Savaşı mücadelesi, Cumhuriyet yıllarında sanayinin önderliğini yaşamış bu güzel kenti yönetmek önemli bir görevdir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında şehrimizin nüfusu 400 bin civarında olup 2000 yılında ise 2 milyonu geçmişti. Bu yıllar arasında Bursa, Türkiye nüfusunun yüzde 2,5 - 3 arasını oluştururken, 2018 yılında 3 milyon olan şehrimiz nüfusu, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 3,7'sini barındırmaya başlamıştır.

Büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda da Bursa nüfusunun artış hızı (tabi önemli girdi göç olmak üzere) ülke nüfusundan fazla olacaktır.

Bursa gelir anlamında da Türkiye ortalamasının üzerinde bir kenttir. 2017 yılında Türkiye'de kişi başı yıllık gelir 10.600 USD iken, Bursa özelinde kişi başı yıllık gelir yaklaşık 12 bin USD olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamlar ile Bursa toplam ülke gelirinin yüzde 4,5'unu oluşturmaktadır.

Bursa'nın tarihsel, demografik ve ekonomik gerçekleri ile Bursa'yı farklı kılan birçok özellikler bu şehri salt klasik belediyecilik yaklaşımlarından farklı yönetmeyi gerektirmektedir.

Bursa'nın yönetimi öncelikle sağlıklı bir planlamadan geçmektedir. Bursa'nın acil sorunlarının kısa vadede çözümleri ile Bursa'yı geleceğe taşıyacak projeler ile entegre edilecek bir planlama yapılması ve hatta bu planlama yapılırken şehrimizin farklı kesimlerinin önerilerinin değerlendirilmesi tüm kentin katılımını sağlayacaktır.

Oluşturulacak projelerde bugüne kadar dikkat edildiği gibi kentimizin tarihsel mirasının ve Bursa'yı Bursa yapan değerlerinin korunması ve öne çıkartılması kırmızı çizgi olmalıdır.

Gelişen ve büyüyen Bursa'nın alt yapısının sadece bugünler için değil, gelecek on yıllara göre planlanması, tarihi şehir merkezinin iç - dış turistlere ve engellilere göre dizayn edilmesi, kentsel dönüşüm projelerinin rantı desteklemekten çok çözüm oluşturan uygulamalar haline gelmesi de bu dönemde ele alınması gereken konular olacaktır.

Şehrimizde seçimin, siyasi mücadeleden çok projelerin havada uçuştuğu tatlı bir rekabet halinde yaşanması dileğiyle, esenlikler içinde kalın....