Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

16 Aralık 2019 Pazartesi, 17:28

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ozan Deveci

Aktaş ve Özkayan'dan vizyonerlik dersleri

Ozan Deveci

iletisim@bursadabugun.com

Ekim sonunda NOSAB/NİLSİAD tarafından düzenlenen "Değerler Buluşuyor, Tecrübe Konuşuyor" semineri kapsamında Aktaş Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Sayın Şahap Aktaş ve Aralık ayı içinde RUMELİSİAD tarafından yapılan "Tecrübe Paylaşım Toplantıları" konuğu olarak Ermaksan Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erol Özkayan Beyleri dinleme fırsatı yakaladık. 

Bursa'dan kendi alanlarında dünya markası çıkarmış bu iki duayenin hikayelerinde imkansızlıklar içerisinde yılmadan yorulmadan çalışmak ve değişen koşullara uyum sağlayan vizyoner yaklaşımlar yer almaktadır.

Sayın Şahap Aktaş, (kendisi RUMELİSİAD Kurucu Üyesi ve hali hazırda Yüksek İstişare Kurulu Başkanımızdır) babasının trafik kazası sonucunda 12 yaşında, Sait Amca'ya (Şahap Aktaş'ın Rahmetli Babası) yardımcı olmak için, Sayın Erol Özkayan'da 15-16 yaşlarında ekonomik imkansızlıklardan dolayı ailesine katkı sağlamak için meslek lisesine terk ederek çalışma hayatına başlıyorlar.

İki üstat da Türkiye'nin 1970-80'li yıllarında ki zorlu ekonomik koşullarında mevcut işlerini geliştirmek için önlerine çıkan fırsatları değerlendirerek bugünlere gelmişlerdir. Bu çerçevede,
Sayın Aktaş lastik kaplama ve tamir işlerini yaparken Avrupa'dan gelen ithal otobüslerin körüklü olmasına bağlı olarak 1970'li yılların başında hava süspansiyon lastiklerinin üretimine başlamış ve bugün üç farklı ülkede üretim yaparak, 100'den fazla ülkeye kendi markasıyla ihracat gerçekleştirmektedir. 20 Yılı aşkın süredir önce çalışan bugün danışman olarak hizmet verdiğim Aktaş Holding hikayesinde başarıya dair anlatılacak çok anektod yer almaktadır. Fakat şunu ilave etmem gerekir ki; yeni yatırımlarının açılışları Aktaş'ta milli bayramlarda yapılır. Ülkemizden kilometrelerce uzakta okuduğumuz İstiklal Marşı ile yurt dışında fabrikaların açılışlarını yapmak gerçekten kişide gurur ve başarının hazzını içinizde hissettirmektedir.

Sayın Özkayan, ilk işini kurarken kullanacağı takımları veresiye alarak girişimciliğe adım atıyor. Kara tezgah (dokuma tezgahları) bakımlarından başlayarak, armülllü tezgah, marangoz makineleri, jeneratör, elektrik motoru üretimleri derken, bugün makine teknolojisi konusunda dünyada sayılı üreticilerden biri olmuştur. Ermaksan bugün sadece bir makine üreticisi değil aynı zamanda savunma sanayimizin önemli bir tedarikçisi olduğunu Sayın Özkayan'ın konuşmalarından anlıyoruz.

Bugün itibariyle stratejik planlama çalışmalarında, bir cümleye sığdırılmaya çalışan "vizyonu", Aktaş ve Özkayan elli yıl önce pazarın ve ekonomik koşulların değişimine göre iş planlamaları yaparak ortaya koymuşlardır. 

Bu gibi deneyim paylaşım toplantılarını herkese tavsiye ediyorum. Çünkü bu toplantılarda yarım asırlık başarılı stratejileri dinleyerek önemli kazanımlar elde ediyorsunuz. Amerika Birleşik Devletleri'nde böyle oturumlara ciddi ödemeler yaparak katılabiliyorsunuz. Bu bağlamda RUMELİSİAD ve NOSAB/ NİLSİAD yönetimlerine teşekkür ederiz.