28 Aralık 2018 Cuma, 08:57

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ozan Deveci

2019'da şirket yönetimi

Ozan Deveci

iletisim@bursadabugun.com

2018 Yılı iş ve ekonomi çevreleri için ağustos ayı öncesi ve sonrası olmak üzere çok farklı görünümler oluşturan bir yıl oldu. Özellikle yurtdışı kaynaklı siyasal gelişmelere bağlı olarak yaşanan döviz hareketliliği birçok sektörde olumsuzluklara sebep olurken, hükümet tarafından da bu olumsuzlukları azaltacak önlemler alındı ve alınmaya devam etmektedir.

Ülke olarak her ne kadar ekonomik yapısal sorunlarımız olsa da uluslararası siyasal gelişmeler, Amerika Merkez Bankası kararları ve dünya ticaretini domine eden ülkeler arası ticaret savaşları gibi kontrolümüz dışındaki gelişmeler finansal sistemimizi daha çok etkilemektedir.

Bu değişkenliğe bağlı olarak, şirket yönetimlerinin farklı ekonomik senaryolara göre planlarını yapmaları hızlı aksiyon almalarını sağlayacaktır.

Değişen ekonomik koşullar karşısında şirketlerin güçlü kalabilmeleri için öncelikle varlıklarının verimli kullanılması gerekmektedir.

Mevcut varlıklarının yönetimi yanında; ihtiyaç olacak durumlarda kullanılacak kredilerin, şirket gelirlerinin büyük çoğunluğunu oluşturan para birimi cinsinden kullanılması da önemlidir.

Firmaların mevcut müşterilerine ilaveten yeni müşteriler ile gelirlerini çeşitlendirmesi risklerin dağıtılmasını sağlayacaktır. Özellikle ihracat potansiyeli olan firmaların mevcut yurtdışı müşteri portföylerini geliştirmeleri veya ihracat satışları yoksa da 2019  yılı yurtdışına açılmak için uygun bir yıl olacaktır. İhracat ile hem şirketler risklerini dağıtırken, hem de ülke dış ticaret dengesine olumlu katkı sağlayacaktır.

İhracatta ilerlemek isteyen firmalar, hedef ülkelerde  bulunan  Ticari Müşavirliklerimizden ilgili ülke hakkında güncel ve detaylı bilgiler alabilirler. Ticari Müşavirlik iletişim bilgilerine https://eb.ticaret.gov.tr adresindeki ülkeler sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Ticaret Bakanlığı tarafından ihracatta farklı destekler sağlanmaktadır. Bu desteklere Bakanlık  internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şirketlerin satış  kanallarını farklılaştırırken, satınalma  tarafında da kritik malzemelerde alternatiflerini oluşturmaları daha esnek ve güvenli bir tedarik yapısı oluşturmalarını sağlayacaktır. Tedarik kaynaklarının çeşitlendirilmesi firmaların stok seviyelerini düşürmelerini ve girdi maliyetlerinde avantaj yakalamalarını sağlayacaktır.

Firmaların değişen koşullara göre mevcut finansal durumları ile satış, satınalma, üretim gibi süreçlerdeki gelişimleri güncel olarak (en azından aylık olarak) takip etmeleri hızlı karar almalarına destek olacaktır.

Ekonominin büyümesi için yazının başında aktardığım hükümet tarafından farklı destekler devreye alınmaktadır. Bu desteklerin takip edilmesi şirketlere ayrı bir katkı sağlayacaktır.

Bahsi geçen faaliyetleri şirketlerin her zaman uygulamaları gerekmektedir. Fakat 2019'daki değişkenlikleri yönetmek için bunlara daha çok ihtiyacımız olacaktır.

Ekonomi matematiksel verilere dayansa da önemli bir girdisi de algı ve toplum psikolojisidir. Dolayısıyla, toplumun tüm kesimleri ile çalışarak ve üreterek hızlı büyüyen Türkiye'yi yakalayabiliriz.