Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

13 Kasım 2019 Çarşamba, 08:38

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ömer Kocakuşak

Tasarım bir yaşam ve düşünce biçimidir

Ömer Kocakuşak

iletisim@bursadabugun.com

Tasarım, Her sektör hizmet ve ürün için geçerli bir kavramdır. Bir yazılım şirketi için kod dizilimi, bir mobilya firması için masa veya bir Otomotiv firması için hafifletilmiş bir Component... Günümüzün hızlı tüketim dünyasında Artık çoğu defa ürünleri sadece görüntülerini beğendiğimiz için alıyoruz. Bunun yanında çok beğendiğimiz hoş tasarımlar Aslında hayatımızı kolaylaştıran işlevsel özelliklere de sahipler.

Çok beğendiğimiz ve kullanmaktan memnun olduğumuz tasarımlara sahip ürünleri düşünelim. Genelde ya Önemli bir ihtiyacı karşılıyorlar ya Teknik bir soruna çözüm Getiriyorlar veya çok şık ve sadeler. Kendi kullandığımız ürünleri göz önüne alarak ürettiğimiz ürünlere de bir tasarımcı gözüyle bakmalıyız

Karşımıza çıkan bütün sorunlara ve fırsatlara bir tasarımcı gözüyle bakmak demek, insanların daha basit, daha güvenli, daha konforlu, daha iktisatlı bir hayat sürmelerine destek olmak demektir. Bu da ancak tasarımı bir felsefe, bir dünya görüşü, bir duruş olarak ele almakla mümkün olacaktır.

Tasarım konusuna firmalar açısından bakacak olursak, Arge ve inovasyon ile birleştiğinde hayatiyeti devam ettirme faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Bunun en iyi ispatı hayatına tasarımı almış firmaların genel seyirlerine bakmak olacaktır.

Bursa'da tasarımı Merkezine almış pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmaların ortak özellikleri Arge veya tasarım merkezi olmalarıdır. Yenilikçi ürün ve hizmet üretmenin günümüzde adeta vesikası olan Arge veya tasarım merkezi sahibi olmak firmalarımızın tasarım konusuna verdikleri önemin en güzel ispatlarındandır.

Bursa'da bulunan yaklaşık 160 civarı Arge veya tasarım merkezi sahibi şirket gerek kendilerine gerekse şehirlerine ve ülkelerine ciddi bir katma değer sunmaktadırlar. Yaptıkları tasarımlar ile müşterilerinin hayatını kolaylaştıran, katma değerli ürünler üretmektedirler.

Ülkemizin çok daha ileri bir ekonomik güce ulaşması açısından Arge ve tasarım merkezlerinin sayıca artması büyük önem taşımaktadır. Tasarımın sadece müşteriler istediği için değil bir yaşam ve düşünce tarzı olarak yerleşmesi ve bu şekilde yapılması firmaların belki de en büyük dönüşüm hamlelerinden birisi olacaktır.