Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

13 Mayıs 2019 Pazartesi, 08:39

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

YSK kararı sonrası ekonomi ve piyasalar

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Tam bir hafta önce YSK kararını açıkladı ve İstanbul seçimlerini yenileme kararı aldı. Geçen hafta belirtiğimiz gibi bu karar ile ilgili beklentiler ikiye bölünmüştü. Bu karar sonrasında özellikle hukukçular tarafından gelen en büyük iki eleştiri; aynı zarfta 4 pusula vardı sadece bir tanesi iptal edildi ve daha önce emsal teşkil edecek buna benzer gelen tüm iptal itirazlı hepsi geri çevrilmişti.

İşin ekonomi tarafına bakarsak, bu gelen seçim kararı ile 1,5 ay daha belirsizlik dönemi olacak demektir. Aslında en az 1,5 ay belirsizliği dönemi demek gerekir çünkü 23 haziran 2019'da İstanbul seçiminin kesinlikle tamamlanacağı ile ilgili kesin bir garanti yok. Belirsizliği demek yatırım anlamında yavaşlamak, harcama tarafında da daha dikkatli olmak anlamına geliyor. Bütün bunlar ekonominin bir süre daha toparlanamayacağını gösteriyor. Tekrar büyüme dönemini geçmek için, işsizliğini düşmesi için yeni bir hikaye gerekiyor. Bu hikaye de şimdilik tekrar seçim yapmak olarak gözüküyor.

Piyasalar tarafına bakarsak özellikle Dolar TL geçen hafta hareketli idi. Geçen hafta 6,2461 seviyesini gördükten sonra Cuma günü 6 seviyesini altında kapattı. Yükselmesinin en büyük sebebi seçimin tekrarı, Merkez Bankasının rezervlerinin azalması, güvenin azalması ve bütçe de mali disiplin ile ilgili seçim öncesi endişeler. Haftayı bitirirken kurların toparlanmasının 3 nedeni vardı: 1) TC Merkez Bankası hafta için %24 faiz olan haftalık repo ihalelerine ara verdi. Böylece %25,5 faizine denk gelen üst bandına örtülü bir faiz artırımı oldu, 2) Kamu bankaları geçen hafta 4,5 milyar Usd döviz sattı ( Bloomberg ve Reuters haberleri), 3) S400 ile ilgili (daha sonra yalanlansa da) Türkiye'ye gelmeyeceğini haberi çıktı yurt dışı basınında.

Ekonomiyi konuşmak ve odaklanmak için bir gün bile önemli iken 23 Haziran'a kadar tüm odaklar İstanbul yenilenme seçimine gidecek. Sadece İstanbul seçimi olsa da aslında bir Türkiye genel seçimi havasında geçecek. Maalesef ekonomi alanında yapılacaklar erteleneceği için seçimin maliyeti mutlaka olacak.

Hepinize iyi haftalar