Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

21 Ocak 2020 Salı, 09:06

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Negatif faiz dönemi başladı ne anlama geliyor

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 75 baz puan düşürerek yüzde 12'den yüzde 11,25'e çektiDuyuruda, son döneme ilişkin verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtildi. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşmenin devam etmekle birlikte yatırımların zayıf seyrini sürdürdüğü ifade edildi. Duyuruda, enflasyondaki seyrin yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirildi.Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabilir diye eklendi. PPK Toplantı Özetinin beş iş günü içinde yayımlanacak.

Peki ne anlama geliyor bu faiz indirimi ? Geçen haftadan itibaren negatif reel faiz dönemine geçtik. Faizde olan birikimler artık enflasyonun karşısındaeziliyor demektir. Yani aldığınız faiz enflasyonun altında demek. Son çıkan enflasyon 11,84 , son indirimden sonra faiz 11,25 oldu. Mevcut enflasyona göre faiz ekside, fakat yıl sonu hedeflenen yüzde 8,5 enflasyona göre faiz artıda, yıl sonu piyasa tarafından beklenen yüzde 10 enflasyona göre de yine az da olsa faiz artıda.

Son faiz indirimden sonra bize benzer ve bizim sepetteki ülkelerin aşağıdakş tabloda bulabilirsiniz

TCMB bu son kararı ile geleceğe yönelik enflasyon beklentisine göre önden yüklemeli bir faiz indirimi yaptı. Bu karar zaten yüksek olan dolarizasyonun bir miktar daha artırabilir. Gelecek aylarda enflasyon verileri yakından izlenecektir ve bu kararın ne kadar doğru olup olmadığı anlaşılacaktır.

Herkese iyi bir hafta diliyorum