Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

17 Haziran 2019 Pazartesi, 10:50

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Moody's ne yaptı?

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin kredi notunu Ba3'ten B1'e düşürdü, görünümü de negatif de bıraktı. Negatif de bırakması sebebi gelecek dönemde risklerin devam etmesi, yani yine not indiriminin olasılığını ifade ediyor.

Açıklamalara bakarsak ve özetlersek:  

  • Not indirimi ödemeler dengesi krizinin artmaya devam etmesini yansıtıyor
  • Döviz rezervlerinde düşüş TCMB'nin uzun süredir devam ettiği kurda serbest dalgalanmaya izin verme politikasına ters görünüyor ve bankanın şeffaflığıyla bağımsızlığına gölge düşürüyor
  • ABD ile yaşanan S400 krizi ve ABD Kongresi'nin değerlendirmeye alacağı olası yaptırımlar ve Türkiye ekonomisi üzerinde baskı yaratıyor
  • İstanbul'daki seçim tekrarının belirsizlik yaratıyor,
  • Türk Lirası'nda daha fazla düşüş olabileceğini, döviz rezervlerinin de daha fazla azalabileceğini riski bulunuyor

Tabloya bakarsak bu karar ile birlikte Moody's de yatırım yapılabilir 4 not altına inmiş oluyoruz. S&P'de de aynı durumdayız. Fitch'de iki not altındayız ve muhtemelen o da gelecek dönemde bir not indirebilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Moody's'in not düşürme kararı sonrasında bir açıklama yaparak bu görüşlere katılmadığını ve verilen not indirim kararını, Türkiye ekonomisinin temel göstergeleri ile bağdaşmadığını ve bu durumun, kuruluşun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yaratığını belirtti.

Her iki görüşe katılıyorum. Yani Moody's'in not kararında bahsettiği risklerin mevcut olduğunu kabul etsemde kararın çok fazla erken geldiğini düşünüyorum. En azından istanbul seçimlerini ve S-400 ile ilgili sonuçları beklenebilirdi.

Türkiye ekonomisinin performansında ciddi bir güç kaybı olduğu ve risklerin son dönemde çok yükseldiği bir gerçek ama Moody's'in gerektiğinden ağır bir karar aldığını da değerlendiriyorum.

TÜGİAD Bursa toplantısı

Geçtiğimiz hafta Tügiad Bursa da Hukuk, Siyaset ve Ekonomi üzerine değerli dostlarım gazeteci Metehan Demir ve hukukçu Dr. Rezan Epözdemir ile bir panele katıldık. Çok keyifli geçti. Başta Tügiad başkanı Anıl Şohoğlu'nu, Tügiad başkanı Ersoy Tabaklar'ı ve tüm yönetim kurulu üyelerine bu güzel organizasyon için çok teşekkür ederim. Değerli gazeteci Metehan Demir bursadabugün de bu toplantı ile ilgili güzel bir yazı da yazdı okumak isteyenler için.

Hepinize iyi haftalar diliyorum...