Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

24 Şubat 2020 Pazartesi, 09:27

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Merkez Bankası risk aldı!

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Geçen hafta Merkez Bankası (TCMB) bir haftalık repo faizini 50 baz puan indirerek %11,25 ten %10,75'e düşürdü. Böylece Temmuz ayında başlayan faiz indirimleri toplamda 1325 baz puana yükseldi. 

Piyasa analistlerinin bir kısmı 50 baz puan indirim beklesedeektra dolarizasyon tehlikesi ve global risklerden dolayı herhangi bir faiz indiriminin enflasyonu olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle en fazla 25 baz puan yeterli demiştik.

TCMB'nin açıkladığı karar metnindeki en önemli değişiklikler şöyle;  enflasyona ilişkin olarak daha temkinli ifadeler var. "Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmekte, enflasyon beklentilerindeki genele yayılan düzelme sürmektedir" cümlesi çıkarıldı. Enflasyon beklentileri, iç talep koşulları ve üretici fiyatları ile birlikte çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinin ılımlı seyretmesini sağlayan faktörlere eklendi. Enflasyondaki seyrin yılsonu tahmini (%8.2) ile büyük ölçüde uyumlu olduğu belirtildi. Büyüme görünümüne ilişkin daha olumlu ifadeler var. "Yatırımlardaki zayıf seyir", "yatırımlarda ve istihdamda toparlanma sinyalleri alınmakla birlikte zayıf seyir sürmektedir" şeklinde değiştirildi. Politika faizinde Ocak ayında yapılan 75 baz puanlık indirim "ölçülü" olarak tanımlanmıştı. Şubat ayında yapılan 50 baz puanlık indirim ise "daha ölçülü" olarak tanımlandı.  

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ocak 2020'de yıllık olarak aralıktaki yüzde 11.84 seviyesinden yüzde 12.15'e yükseldi. Beklenti ocakta enflasyonun yine yüzde 11.8 civarında gelmesi yönündeydi. 2020 sonunda beklenen enflasyon %10 civarında. İdlib ile ilgili jeopolitik riskler artmışken, cari fazla tekrar cari açığa dönerken  ve dolarizasyon %50'leri geçmişken gelen son indirimlerin kurları arttırabileceği ve böylece maliyet enflasyon tarafından ilerde manşet enflasyonu arttırabileceğini düşünüyoruz . Ayrıca kredi iflas sigortası  CDS lere bakatığımızdan 250 baz puan ile kendi grubumuzdaki ülkelerdehala en yükseğiz (diğerleri ortalama 100-150 puan arasında). Faiz indikçe küresel ve/veya yerel bir piyasa volatilitisine karşı TL ile ilgili koruma kalkanı gittikçe azalıyor.İndirim sonrası Dolar/T.L 6,11'lere, gram altın 320 seviyelerine geldi. 2017 yılında aşırı büyüme sonucu 2018 de yaşanan kur faiz krizi gerçeği henüz hafızalarımızda tazeliğini koruyor. Bugün aynı büyümeye odaklı politikalarla farklı sonuçlar beklentisine girerek sorun çözmeye çalışırken umarın yeni sorunlar yaratmayız.Enflasyonu kalıcı düşürmeden büyümeye çalışıyoruz. Tekrar büyüme demek talep enflasyonu demek değer kaybeden türk lirası ile birlikte hem talep hem maliyet tarafından enflasyon demek. Enflasyon demek maalesef tekrar faizlerin yükselmesi demek. Merkez Bankası mevcut enflasyona göre değil gelecek enflasyona göre önden yüklemeli faiz indirimlerine devam etti.

Önümüzdeki dönemde PPK kararlarında finansal piyasalardaki gelişmeler, enflasyon eğilimi ve görünümünün belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bir sonraki PPK toplantısı 19 Mart tarihinde olacak.

Herkeseiyi bir hafta diliyorum...