Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

20 Mayıs 2020 Çarşamba, 07:10

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Merkez Bankası bu hafta faiz indirmeye devam edecek mi?

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Eğer başlıktaki soru geçen yıl bu zamanlarda bugünkü verilerle gelseydi Merkez Bankası kesin faiz indirmez derdim. Bugün merkez bankası yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7,4, merkez bankası beklenti anketinde ise tahmin yüzde 9,76. Benim tahminim de enflasyonun bu yıl yüzde 10'a yakın bir yerde bitireceği şeklinde.Şu anda politika faizimiz yüzde 8,75. Merkez bankasının yıl sonu tahmini tutsa bile, ki son yıllarda hiç gerçekleşmediğini biliyoruz, yıl sonunda reel faizimiz yüzde 1,35 oluyor. Enflasyonu kontrol altından tutmak için yüzde 3-5 gibi bir reel faiz yüksek olabilir ama yüzde 1'nin altında bir reel faiz ile hem enflasyonu hem de kuru tutmak zor. Düşük faiz ısrarı yüzünden kuru tutmak için son bir yılda ciddi bir rezerv harcadığımız da unutmayalım. Bugünkü enflasyonu seviyesine göre yaklaşık yüzde 2 negatif reel faizimiz var. Bunun anlamı TL ile tassaruf edenler enflasyona karşı birikimlerini koruyamıyorlar ve satın alma güçlerini kaybediyorlar. TL'de getiri yeterli olmayınca da dövize doğru bir kayma oluyor. Bugünkü TL faiz seviyesi ile tasarruf sahiplerinin dövizden TL'ye dönmesi çok zor.

Evet dünyada çok önemli bir salgın var ve tüm gelişmiş merkez bankaları faizleri neredeyse sıfırladı. Gelişmekte olan ülkeler de faizlerini indirmeye devam etti. Bizim sorunumuz enflasyon ve kur. Bize benzer ülkelere baktığımızdamevcut enflasyona göre negatif reel faizde sadece biz varız, bize çok yakın olan sadece güney afrika var ( sıfır reel faiz) .Bizde enflasyonun düşmesi anlamında talebin ciddi daralması ve petrol fiyatlarının düşmesinin önemli etkileri olacak. Fakat bununla birlikte gıda fiyatlarında ve kurlarda yükseliş yüzünden enflasyona negatif bir etkisi olacağını da ekleyelim.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nınPara Piyasası Kurulu toplantısı yarın 21 Mayıs Perşembe günü yapılacak.Toplantı sonrası faiz kararı saat 14.00 'da açıkanacak. Bloomberg HT'nin faiz anketinde katılan 17 kurumun medya beklentisi mayıs toplantısında 50 baz puan indirimle politika faizinin %8.75'ten %8.25 seviyesine inmesi yönünde.17 kurumun 1'i herhangi bir değişiklik beklemezken 2 kurum 75, 1 kurum ise 100 baz puanlık indirim bekliyor.Merkez Bankası en son nisan toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 8.75'e çekmişti.

Saydığım sebeplerden dolayı enflasyon düşüşünü tam görmeden merkez bankasının bu toplantıda pas geçmesi ya da 25 baz puan indirim yapması isabetli bir karar olurdu. Nasıl olsa her ay toplantı var. Yılda 12 toplantı demek, geçen yıl bu sayı 8'idi.Fakat bu konjonktürde yarın büyük ihtimalle 50 baz puan veya 75 baz puan indirim şeklinde gerçekleşecektir. Geçen yıl Temmuz 2019'da merkez bankası başkanı değişimi sonrasındamerkez bankası faiz kararlarını artık tek başına almıyor. Çıkacak karar ülkemize ve milletimize şimdiden hayırlı olsun.

Bu vesileyle Samsun'a ayak basışının 101. yıl dönümünde, Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.