Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

21 Ekim 2019 Pazartesi, 20:30

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Merkez Bankası bu hafta faiz indirmeye devam edecek mi?

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Geçen hafta başlayan Barış Pınarı Harekatı sonrasında hem borsada hem Türk lirasında oynaklık arttı. Sonrasında varılan anlaşma piyasaları sakinleştirdi. 5,93'leri gören Dolar TL, ABD ile anlaşma sonrası 5,75 seviyelerini görüp geçen cuma gününü 5,79'dan kapattı. 5 günlük ateşkes sonrasında sahadaki gelişmelerin yanı sıra Rusya ve Suriye'nin sergileyeceği tutumun önemi olacak, bu çerçevede gelecek açıklamalar ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 22 Ekim'de yapacağı görüşme çok dikkatli  izlenecek.

24 Ekim'de Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yapılacak. Harekat öncesi beklenti 100-200 baz puan faiz indirimi fiyatlanmaya başlanmıştı. Harekat sonrası bu beklenti 0-100 baz puan aralığına indi. Merkez Bankası'nın politika faizi 16.50, yıl sonu beklenen enflasyon yüzde 12 civarında, mevcut Türkiye riski CDS oranı 400 baz puan civarında olduğunu düşünürsek beklenen enflasyon ve risk primini (veya reel makul faiz oranı) topladığımızda yaklaşık yüzde 16 gibi bir faiz oranı çıkıyor. Risk primini 100 baz puan daha düşerseniz bile 150 baz puan indirimi için bir alan kalıyor. Mevcut risklere baktığımızda ve beklenen enflasyona göre artık Merkez Bankası'nın eskisi kadar rahat bir indirim alanının kalmadığını gözlemliyoruz.

Perşembe 24 Ekim günü benim beklentim 100-150 baz puan bir faiz indirimi olacak şeklinde eğer Putin ile görüşme olumlu geçerse sonrasında da ABD ile varılan anlaşma aynen devam ederse. Bununla birlikte hem ABD ile, hem Rusya ile çıkabilecek herhangi bir anlaşmazsızlık piyasaları tekrar mutlaka negatif etkileyeceği için, o zaman Merkez Bankası hiç faiz indirimi yapmayarak pas geçmek zorunda kalabilir ve bu indirimi Aralık toplantısına erteleyebilir.

Herkese iyi haftalar diliyorum...