04 Mart 2019 Pazartesi, 08:50

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Mart çok yoğun geçecek

Murat Sağman

muratsagman@bursadabugun.com

Mart ayına girdik. Bizi çok yoğun bir ay bekliyor. Öncellikle yurt dışı tarafında 07 mart Avrupa Merkez Bankası toplantısı, 19-20 mart ABD Merkez Bankası toplantısı, 29 Mart Brexit için son tarih ve ayrıca Mart ayından ABD-Çin ticaret savaşları ile gelişmeler de izlenecek. Sıcak çatışmaya dönüşen Hindistan-Pakistan gerilimini de unutmamak gerekiyor.

Türkiye tarafında 04 mart enflasyon, 06 mart TCMB kararı, 11 mart 2018 son çeyrek büyümesi ve hepimizin bildiği gibi 31 mart 2019 yerel seçimler var.

Yoğun iç ve dış gündem etkisi altındaki piyasalarda dalgalı seyir mutlaka sürecek. Geçen hafta ABD'de 2018 son çeyrek büyümesi geldi. ABD yüzde 2.6 büyümesi ile beklentilerin hafif üzerinde kaldı. Bu veri Fed faiz politikasını çok fazla değiştirmez, zaten bu yıl ivmesi düşse de ABD ekonomisinin gücünü koruması bekleniyor. Endişeler daha çok gelecek dönemlerle ilgili olacak. Fed, eğer faiz artırırsa güçlü ekonomi ile birlikte, bunu en erken haziran ayında yapacaktır.

Bugün açıklanacak şubat enflasyonu için Bloomberg anketine göre aylık yüzde 0.50 artış , yıllıkta ise yüzde 20,10 TÜFE bekleniyor. Gıda fiyatları belirsiz olduğu için bir miktar beklentilerin üzerine gelebilir. Tanzim ile yapılan satışların enflasyon rakamların içinde yer almayacak. İTO TÜFE, İstanbul için aylık yüzde 0.98, yıllık da ise yüzde 8.37 olarak geldi . Genellikle İTO ile pozitif korelasyonu unutmamak gerekiyor.

Mart ayından sonra yani seçimden sonra artık kalıcı bir fiyat istikrarı için hem TL değerini ve hem de ülke kredibilitemizi arttırmamız gerekiyor. Bunun için de kural temelli ekonomi politikası ile sıkı mali disiplinden kesinlikle ayrılmamız gerekiyor. Son dönemdeki seçim amaçlı teşvik, indirim ve kaynak transferleri arttığını görüyoruz. Seçimden sonra mutlaka normale dönmemiz ve acilen beklenen güven artırıcı "Yapısal Reformlar"ı gerçekleştirmeye başlamamız lazım.

İnegöl ile ilgili 

Geçen hafta İMDER başkanı Yusuf Şehitoğlu daveti üzerine ve Yavuz Uğurdağ başkanın ev sahipliğinde İnegöl Ticaret ve Sanayi Odasında ABD'li önemli gayrimenkul firması LCP'nin değerli CEO'su Francis Lively ile birlikte bir konuşma yaptık. İnegöl de ilk defa bulundum ve açıkçası girişimci ve değerli iş adamlarının ile birlikte Avrupa'nın en büyük mobilya AVM'si olan Mobilium dan çok etkilendim. Muazzam olmuş çok modern geniş ferah ve  gerçekten mobilya merkezi.

Elbette Bursa'nın ilçesi olan İnegöl'de sadece Mobilium yok. İnegöl ile ilgili aldığım bilgileri eklersek : İnegöl Ticaret Odası mesela ilk kurulan ticaret odaları arasındadır, 1890 yılında Amerika'nın Chicago şehrinde yapılan "Chicago Ticaret ve Endüstri Fuarı" için davetiye gönderilen 5 odadan biridir. İlk kadın milletvekili Şekibe İnsel İnegöl'dendir. İnegöl de ilk ilçe organize sanayi, ilk mobilya ihtisas organize sanayi ve ilk yapılan mobilya müzesi vardır.

Türkiye'nin en büyük mesleki eğitim kampüsü 4 farklı organize sanayi bölgesi büyük sektörleri; mobilya,inşaat, tekstil, makine, fidancılık, meyvecilik, ağaç ve orman ürünleri vardır.  Bir ilçede CEO Zirvesi ilk defa İnegöl'de düzenlenmiştir. Bir ilçede tasarım zirvesi etkinliği ilk İnegöl'dedir. Türkiye mobilya ihracatın %20'si İnegöl'den. 600 milyon dolar dış ticaret fazlası veriyor. 2500 civarı mobilya firmasıyla Türkiye'nin en önemli sektörel kümelenme örneğidir.

Hepinize iyi haftalar

Görüşmek üzere