Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

27 Temmuz 2020 Pazartesi, 10:15

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Faiz indirimleri bitti! Bundan sonraki adım faiz artışı olacaktır

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), geçtiğimiz hafta bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8,25'te sabit bıraktı. Yapılan duyuruda, salgına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyümedeki zayıflamanın yılın ikinci çeyreğinde derinleştiği bunun üzerine gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin genişleyici parasal ve mali adımlar atmaya devam edildiği ifade edildi. Yayınlanan metinde, toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlendiği vurgulandı.  Geçen ay toplantıda bu cümlede olan  "bir miktar" ifadesi tamamen kaldırılmış.  Genel olarak bakıldığında enflasyon da risklerin arttığını görebiliyoruz. Özellikle geçen haziran enflasyonu yüzde 0,7 gelmesi beklenirken yüzde 1,13 geldiğini unutmayalım. Hükümetin Yeni Ekonomi Programında (YEP) 2020 yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 8,50 , TCMB'nın hedefi yüzde 7,4.

İlk 6 ay toplam enflasyon önemde yüzde 5,75 olarak hesaplıyoruz. Yani yılın geri kalan 6 ayında hükümetin hedefine göre enflasyonun yüzde 2,50, merkez bankası hedefine göre yüzde 1,65 artması gerekiyor. Mevcut koşullara göre bunun neredeyse imkansız olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle son dönemde TCMB'nin parasal genişlemesi ile ciddi kredi artışlarıyla talebin arttığını ve bunun mutlaka enflasyona etkisi olacağını ekleyebiliriz.

TCMB  bundan sonrası için düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını ve enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiği ifade etti .

Tüm bunların özeti enflasyon da risk artmıştır, yıl sonuna kadar artık faiz indirimi söz konusu değildir. Mevcut yüzde 12,60 enflasyon ile faiz yüzde 8,25 faiz düşük kalmıştır. Eksi yüzde 4,35 ile dünyada en yüksek negatif reel faiz veren ülkelerin başındayız.  TCMB son beklenti anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 10,22'dir. Bu hafta merkez bankasının ikinci çeyrek enflasyon raporu açıklanacaktır ve muhtemelen yüzde 7,4 hedefi yukarıya revize edilecektir. Enflasyon mevcut seviyelerden düşmez ise yılın son çeyreğinde, eğer siyasi otorite izin verirse, TCMCB faiz artırmak zorunda kalacaktır.

Herkese sağlıklı günler ve şimdiden iyi bayramlar diliyorum