07 Ekim 2019 Pazartesi, 08:49

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Enflasyon daha düşecek mi?

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Geçen hafta enflasyon açıklandı ve beklendiği gibi baz etkisinden dolayı enflasyon tek hanelere geldi.

TÜFE'de 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,42 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 artış olarak gerçekleşti.

Aylık en yüksek artış yüzde 2,15 ile konut grubunda oldu...

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 0,60 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Yıllık en fazla artış yüzde 43,86 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Eylül 2019'da endekste kapsanan 418 maddeden; 42 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 292 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 84 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Şimdi bundan sonra ne olacak?

Geçen yıl yine kur şokundan ekim 2018 de enflasyon yüzde 2,67 gelmişti, yani yüzde 1,92 olan son 14 yılın ortalamanın üstünde.

Son gelen zamlara bakarak gelecek Ekim de enflasyon yüzde 2 civarında gelebilir ki  geçen seneden pozitif bir baz etkisiyle enflasyonu yüzde 9'un altına getirecek. Diğer kalan iki ayda neler olacak ? Geçen yıl sırasıyla kasım 2018 yüzde eksi 1,44, aralık 2018 de eksi yüzde 0,44 gelmişti. Bu sefer baz etkisi ters çalışacak ve muhtemelen yüzde 9 altına inen enflasyon yıl sonunda yüzde 12 seviyelerine çıkacak.

Kasım ve Aralık toplam enflasyonları son 14 yıldır ortalamalara göre 1,30 dur bu seviyelerde yakın bir enflasyon geleceğini varsayarsak dediğimiz gibi yılı yüzde 12 ile bitireceğiz. 

Peki bu enflasyon verileri ile gerçek hayatta hissettiklerimiz ile uyuyor mu?

Gelen tepkilere bakarak, hayat pahalılığı ve peş peşe gelen zamlarla birlikte aynen hava sıcaklığı gibi açıklanan ve hissedilen enflasyon çok farklı.

Son dönemde açıklanan enflasyon verisinin hesaplanması ile ilgili bir an önce TÜİK'in kamuoyunu ister basın duyurusu ile ister basın toplantısı ile herkesin anlayacağı bir şekilde kamuoyunu merak edilen tüm sorularına cevap vermesi güven açısından çok faydalı olacaktır.

Herkese iyi haftalar diliyorum...