06 Ağustos 2019 Salı, 12:27

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Doların yükselmemesinin 5 nedeni

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Geçen hafta iki önemli gelişme yaşandı. TCMB tarafından 2.Çeyrek enflasyon raporu açıklandı, 2019 enflasyon tahminini yüzde 14,6 dan yüzde 13,9'a indirdi. 2020 enflasyon tahmini yüzde 8,2 olarak değiştirmedi.

Aynı zamanda 11 yıl aradan sonra ABD Merkez Bankası Fed faizleri 25 puan indirdi. İndirim büyük ihtimalle beklense de sonrası için belirsizlikler vardı. Fed'in açıklamalarına bakarsak yıl sonuna kadar faiz indirimlerin devam edeceğinin bir garanti olmadığını vurguladı.

Son dönemde konuşulan önemli konulardan biri içerde ve dışarda riskler var Merkez Bankamız iki hafta önce 425 baz puan faiz indirdi Dolar niye yükselmedi ve niye yükselmiyor. 5 önemli neden sayabiliriz :

-S-400 ile ilgili Trump'un pozitif tavrı ve şimdilik bir yaptırım gelmemesi Fed'in bu yıl sergilediği politika değişikliği ve faizleri indirmesi. Türkiye ile birlikte tüm gelişmekte olan ülkeleri rahatlattı. Geçen yılın son çeyreğinde Fed'den bu yıl 3 veya 4 faiz artırımı bekleniyordu.

-2001 krizinden beri ilk defa cari fazla vereceğiz. İthalat ortalama yüzde 30 azaldığı için bu yönden döviz talebi de azalmıştır.

-Şirketler son bir yılda 35 milyar usd kadar açık pozisyonlarını azaltarak 185 milyar dolara indirdiler. Bireyler ise 186 milyar usd ile döviz varlıkları son dönemde rekor düzeye çıktı.

-Yabancıları son aylarda spekülatif işlemleri bayağı azalttılar. Aynı zamanda özellikle kamu bankalarının iç ve dış işlemlerde aktif olduklarını biliyoruz. Döviz sattıklarında kurun yükselmesini engelliyor.

Belkide son bir sebep yaz ayları olduğu ve turizm ile birlikte döviz gelirlerinin olduğu bir dönemdeyiz. Olağanüstü bir gelişme olmadıkça doların ve piyasaların eylül ortasına kadar nisbeten sakin kalmasını bekliyorum. Bizim açımızdan bundan sonraki önemli tarih Merkez Bankası toplantı tarihi olan 12 Eylül 2019'dur. Şimdilik beklenti 200 baz puan indirim, bu sefer piyasa 400 baz puan gibi yüksek bir faiz indirimini kaldıramayabilir.

Hepinize iyi haftalar diliyorum...