25 Mart 2019 Pazartesi, 10:07

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Dolar niye yükseldi

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Geçen günü Cuma günü döviz sepet kuru bir günde tarihindeki en sert yükselişlerinden birini yaptı. Bu yükseliş bir günde %5'i buldu. Diğer gelişmek olan ülkeler ortalama aynı günde %2 değer kaybetti.

Bununla ilgili ana 4 sebep sayabiliriz : İlk sebep tamamen yurdışı ile ilgili. Burada başlangıç noktası Trump'un açıklamalarıdır. Golan Tepeleri hakkında ABD Başkanı Donald Trump'ın, "ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi" sözleri sonrasında döviz piyasalarında tansiyon yükseldi. Tüm gelişmekte para birimleri etkilendi. Biz daha fazla etkilendik. Bizim yurtdışı ile ilgili daha fazla etkilenmemiz başka bir sebebi de S400 ve ABD ile olan ilişkiler meselesi. Eğer biraz daha açarsak Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilimin en önemli nedenlerinin başında Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 hava savunma füzeleri geliyor. ABD, Türkiye'nin S-400'leri almasına karşı çıkıyor ve bu füzelerinin alınması halinde Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının teslim etmeyeceğinin sinyallerini veriyor.

Diğer sebepler iç piyasa ile ilgili : piyasalarda seçim sonrası belirsizlik endişesi, TL mevduatların negatif getirisi ve Merkez Bankasının uluslararası net döviz azalışı.

Seçimden sonra sonuçlar ne olursa olsun siyasi tansiyonun sona ermesi piyasalar ve ekonomi için pozitif olacaktır.

Diğer önemli bir konu yaklaşık altı aydır döviz birikimlerini kesintisiz artırmaya devam eden bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 15 Mart haftasında 1.64 milyar dolar artışla 105.7 milyar dolar ile tarihi zirveye yükseldiğini gördük. Bireyseller döviz birikimlerini 23 haftalık süreçte her hafta aralıksız artışla tarihi zirveye taşırken, son dönemde TL mevduat faizlerinin enflasyonun altına gerilemesi hane halkının dövize yönelmesinde etkili oldu. Bugün brüt mevduat faiz oranı %19-20, net faiz oranı %18-18,50 ile %19,67 olan enflasyonun altında bir getiri sağladığını görüyoruz.

Son olarak Merkez Bankasının çıkan en son rakamlarından uluslarararı net rezervin 28 milyar USD'den 21 Milyar Usd'ye gerilediğini görüyoruz.

Bu hafta seçimden önce son hafta ve bahsettiğimiz başlıklar ile ilgili tüm gelişmeler çok yakından izlenecek. Döviz de bu konularla ile ilgili gelen açıklamalar ve alınacak önlemler ile yön bulacak.

Hepinize iyi haftalar

Görüşmek üzere