Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

03 Şubat 2019 Pazar, 23:07

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Dolar daha ne kadar düşer?

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Dolar, TL karşısında geçtiğimiz hafta da düşmeye devam etti. Dolar TL 5,16 seviyelerini gördükten sonra haftayı 5,20'nin üstünde kapattı. Geçen hafta piyasaları destekleyecek iki önemli gelişme oldu. T.C Merkez Bankamız "Enflasyon Raporu"nu açıkladı. Aynı gün Amerikan Merkez Bankası FED politika faizini yüzde 2.25-2.50 aralığında sabit tutma kararı aldı. Bu gelişmeler sonrası döviz kurlarında gevşemeler yaşandı.

TCMB Başkanı Çetinkaya enflasyon ikna edici bir yere gelene kadar sıkı duruşun korunacağını belirtti. "İkinci olarak Fed FOMC kararında ilave ölçülü ayarlamalar vurgusu komite sabırlı olacaktır" şeklinde değiştirilince yakın zamanda faiz artışı olmayacağı böylece netleşmiş oldu.Yılın ilk FOMC toplantısında Fed Başkanı Powell'ın "Ekonomiyi en iyi şekilde desteklemenin yolu faiz konusunda sabırlı olmak" açıklamaları ve toplantının bir önceki sefere göre daha güvercin tonda geçmesi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında güçlenmesine sebep oldu.

Yılın ilk enflasyon raporunda 2019 enflasyon tahmini % 15.2'den % 14.6'ya, 2020 yılı tahmini de % 9.3'den % 8.2'ye indirildi.  Aynı zamanda TCMB, kendi deyişiyle enflasyon konusunda "ikna edici düşüş görülene kadar" bir faiz indirimine gitmeyeceklerini açıklayarak TL için pozitif bir gelişme olmuştur. PPK kararlarında tekrarlanılan "Enflasyonu etkileyen unsurların izlendiğinde ihtiyaç duyulması halinde ilave para sıkılaştırması" yapabileceğinin vurgulanmış olması politika kararlılığını gösteriyor. Enflasyon konusundaki en önemli riskler ise:  küresel risk iştahında başlayan düzelme, ülke risk primi ve döviz kurlarındaki görece istikrarın bozulması ile 60 dolarlara inen petrol fiyatının tekrar yükselme eğilimine girmesidir.

Amerikan Merkez Bankası FED Çarşamba günkü kararında politika faiz bandını % 2.25-2.50 bandında sabit bıraktı. Karar metninde ise önemli değişiklikler yaptı. Bundan sonraki faiz arttırımında daha sabırlı olunacağı mesajını verdi FED başkanı Powell. Bilanço küçültme operasyonunun piyasada türbülans yaratmasını istemediklerini ifade etti. Küresel ekonominin yavaşlama riski FED'in tutumunu değiştirdi. Piyasa endişeleri ile Amerikan ekonomisindeki risklerin bu tutum değişikliğine neden olduğu belirtiliyor.

Sonuç olarak hem Merkez Bankası Enflasyon Raporu'ndaki tespitler hem FED'in güvercin niteliğindeki politikalara bürünmesi küresel risk iştahını artırabilir ve ucuz kalmış Türk varlıkları da bundan mutlaka yaralanmaya devam edecektir.

Dolar/TL gelecek günlerde muhtemelen 5,15-5,16 seviyelerini tekrar test edebilir. Onun altı şimdilik zor gözüküyor. Seçime kadar da 5,15- 5,50 bandı içinde kalabilir. Seçim sonrası bambaşka bir görüntü olabilir. Bir dahaki yazılarımızda bunlara mutlaka değineceğiz.

Bugün Ocak Enflasyonu açıklanıyor. Enflasyon rakamları açısından bizim beklentimiz % 1.30- % 1,50 arasında,  Forex anketine göre piyasa beklentisi % 1.12'dir. Beklentimiz paralelinde bir artış yıllık TÜFE'nin % 20.30'dan % 20.60-20,70'e yükselmesini sağlayacaktır.

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere...

Hepinize iyi haftalar...