Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

05 Ekim 2020 Pazartesi, 08:55

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Bugün açıklanacak enflasyon sonrası faizler yükselmeye devam edecek mi?

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Bugün milyonlarca memur ve emeklinin gözü saat 10'da açıklanacak eylül ayı enflasyon verilerine çevrildi. İkinci 6 aylık enflasyon verilerine göre maaşlarında zam alacak emekli ve memurlar, eylül ayı enflasyon rakamlarını merak ediyor. Aynı zamanda açıklanacak enflasyon verileri ile birlikte ekim ayı kira artış oranı da belli olacak. Bloomberg HT Araştırma Masası'nın Eylül ayına ilişkin enflasyon anketine katılan 18 kurumun medyan TÜFE beklentisi aylık %1.3, yıllık ise %12.1 olarak sonuçlandı. En yüksek beklentiyi paylaşan kurum Eylül ayında TÜFE'nin %2.1 artmasını, en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise %0.8 artmasını bekliyor. Peki son durum nedir:

Mevcut enflasyon yüzde 11,7.

Merkez Bankası beklenti anketinde piyasanın yıl sonu enflasyon beklentileri yüzde 11,50.

Merkez Bankası kendi tahmini ise yüzde 8,9 (onu da haziran sonu son enflasyon raporunda yüzde 7,4'den revize etti). Eylül sonu yılın üçüncü enflasyon raporunda bu tahmini yüzde 10 seviyelerine tekrar revize edebilir.

Yeni Ekonomi Programında (YEP) enflasyon hedefi yüzde 10,5.

Bu rakamlarla birlikte bir istatistik de paylaşalım; enflasyon bugün açıklanacak veriyi de katarak  bu yılın son dört ayında son 10 yılın ortalaması gibi gelirse yılı yüzde 11,50 ile bitiririz. Butün bu verilere bakarak enflasyonun yıl sonunda yüzde 11'in altında gelmesi imkansız gibi. Merkez Bankamızın parasal genişlemesine ve Türk lirasının değer kaybına bakarsak enflasyonun gelecek aylarda daha da yükselme şansı da olduğunu unutmayalım.

Merkez Bankası politika faizi yüzde 10,25, efektif iş gören ortalama fonlama faizi yüzde 11. Eğer TL'deki değer kaybını ve dolarizasyonu durdurmayı  amaçlıyorsak ve enflasyonu kontrol altına almak istiyorsak yıl sonuna kadar mutlaka Merkez Bankasından bir faiz adımı daha gerecektir. Daha önceki yazılarımızda da ifade ettik eğer TL'yi güçlendirmek istiyorsak TL'ye enflasyonun üstünde cazip bir getiri vermemiz gerekiyor.

Yıl sonu enflasyonu minimum yüzde 11 ile tamamlarsak bir veya iki puan reel faiz ile minimum yüzde 12 seviyelerinde bir politika faizi olması için en az 200 baz puan artış olması gerekecek. Enflasyon ve kurların gidişatına göre aslında bu bile yeterli olmayabilir. 3 Kasım'da ABD'de seçimler var; Biden önde ve kazanması durumunda TL'deki baskı daha da artma ihtimali olacaktır. Son günlerde faizler, swaplar, aktif rasyosu ve mevduat stopajları konusunda normalleşme adına olumla adımlar gelmeye başladığını ekleyelim. Bu adımların kesinlikle devamı gelmesi gerekecektir. Artık hata yapmanın ve geç kalmanın bedeli fazla olacak bir dönemdeyiz.