Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

14 Eylül 2020 Pazartesi, 10:57

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Altında yükseliş tamam mı devam mı?

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Altın ons fiyatı en son cuma günü 1948 dolar seviyelerinden kapattı. Bu yıl gördüğü en yüksek tarihi rekor seviye 2089 dolar/ons. Gram altın ise bugünlerde 466 TL seviyelerinde, bu yıl gördüğü rekor seviye 488 TL. Altında sön dönemde ciddi bir şekilde parlamaya devam ediyor. Ray Dalio ve Warren Buffet gibi dünyanın en iyi yatırımcılarından bile son dönemde ilk defa altına yatırım yaptıklarını öğreniyoruz. Altın dünyada hem yatırım hem korunma için alınabilen çok ender araçlardan biridir. Peki altında en tepeyi gördük mü? Daha ne kadar yükselebilir? İlk önce şunu belirtelim altında reel anlamda (enflasyonu da kattığınızda) en yükseği daha görülmedi. Reel anlamda altın en yükseği görmesi için 2300 seviyelerine gelmesi lazım ki biz bu olasılığı bu yıl içinde görüyoruz.

Altında yükselişin devam etme olasılığın 5 ana nedenin tek tek sıralayalım:

1) ÇOK DÜŞÜK FAİZ ve ANORMAL LİKİDİTE

Salgının ekonomilerde yarattığı derin izleri silmek için merkez bankaları harekete geçti. Bir çok merkez bankası faiz oranını sıfıra çekti ve verilen likiditeyi ciddi artırdı. Salgın başladığından beri merkez bankaları ve kamu toplam 14 trilyon dolar likidite yarattı. Bunun karşılığı yaklaşık 240 000 ton altın ediyor. Dünyada mevcut altın 190 bin ton.

2) ZAYIFLAYAN DOLAR

Her ne kadar dolar/TL kuruna yansımasa da altın fiyatlarında yaşanan yükselişin bir diğer nedeni de son dönemde dolarda görülen değer kaybı. Dünyada rezerv para konumunda olan doların değer kaybetmesi, altına olan yönelimi artırıyor.

3) SALGINDA İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ

Yatırımcılar bu gibi belirsiz dönemlerde güvenli liman olarak gördükleri altını tercih ediyor.

4) ABD-ÇİN GERİLİMİ ve ABD SEÇİMLERİ

ABD ve Çin arasındaki gerilimin tekrar yükselmeye başlaması da altın fiyatlarında yaşanan artışın en önemli sebeplerinden biri. Mart 2017'den itibaren devam eden ticaret savaşlarında tansiyon, son olarak iki ülkenin konsoloslukları kapatması ile yükseldi. Ayrıca ABD seçimleri ile ilgi belirsizliklerin ve artan gerilim ile güvenli limanlara kaçan yatırımcıların ilk tercihi altın olmaya devam ediyor.

5) ENFLASYONA KARŞI KORUNMA

Bu kadar basılan likidite neticesinde enflasyon gelmesi bekleniyor. İlerde olası yaşanacak enflasyona karşı korunma araçlarından en önemlisi altın olduğunu söyleyebiliriz.

SONUÇ

Tüm bu saydığımız sebepler altının daha da yükselebileceğini gösteriyor. Altın daha önceki rekoru 2011 yılında 1920 ons/dolar olarak görüşmüştü. O dönemde ABD merkez bankası bilançosu 4 trilyon dolar iken bu dönemde bilançosu 7 trilyon dolara yükselmiş durumda. 

Aşağıdaki grafiği bakarsanız altında son 50 yılda 3 tane önemli yükseliş trendi var. Birincisi 1971 den sonra, ABD başkanı Nixon'un 1944 imzalanan Bretton Woods anlaşmasının ( doların altına endekslemesi) sona ermesiyle birlikte, altın 1975 yılından itibaren 100 ons/dolar seviyelerinden 750 ons/dolar seviyelerine geliyor. İkinci trend 1999 yılında dip gördüğü 250 ons/dolar ile başlayan yükseliş 2011 yılında 1920 ons/dolar seviyelerine geliyor. Üçüncü trend 2015 yılında 1050 ons/dolar seviyelerinden başladı. Daha henüz bittiğini söyleyemiyoruz. Daha önceki trendlere baktığımızda dipten tepeye her seferinde 7,8 katı kadar yükselmiş. Bu analize göre bize bugünkü seviyelere göre 1050 ons/dolara için 7000 ons/dolar!!! gibi uçuk bir seviye ifade ediyor. Bu seviyeleri muhtemelen görmeyecektir fakat yükselmeye devam edebilir diyerekyazımızı tamamlayalım.

Herkese sağlıklı günler...