Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

21 Mayıs 2020 Perşembe, 07:20

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Metehan Demir

Korona gider ama bunlar kalır

Metehan Demir

metehandemir@bursadabugun.com

EVET daha önce dediğimiz gibi koronavirüsle mücadelede artık beklenen haberler açıklamalar gelmeye başladı. 

Dikkat ederseniz sıcakların da başlamasıyla virüsün etkisini ve gücünü kaybettiği yönünde araştırmalar ve haberler ardı ardına çıkıyor.  

Her 1° sıcaklık artışının bile %3.1 oranında virüsü öldürdüğü yönünde iddialar mevcut. Ayrıca birden bastıran çöl sıcakları ile de virüsün geçen aylara oranla daha az zararlı olduğu konuşuluyor. 

Şimdi ortada bir bilgi daha var, o da toplumun aylar içinde virüsle mücadelede bir bağışıklık kazandığı. Bütün bunlar hepimizin hemen hemen her gün karşılaştığı haberler. Ancak ben bunları her okuduğumda aklıma hep altını çizmeye çalıştığımız koronavirüs öncesi süreç geliyor. Daha diğer bir deyişle koronavirüs öncesi ülkemizin boğuştuğu problemler. 

BİR YERE GİTMEDİLER

Aslında bunların hiçbiri bir yere gitmedi ve devletin ilgili birimleri de kendi ilgi alanlarında ve sorumluk bölgelerinde bu kritik başlıkları sürekli takip etti. 

Eğer, coronavirüs mücadelesinde kaynaklanan bir rehavete kapılsaydık inanın bunlar bu beladan çok daha tehlikeli hale gelebilirdi. 

İŞTE KRİTİK ZİRVEDEKİ BAŞLIKLAR

İşte bu nedenle dün video konferans yerine katılımcıların tamamının aynı masa etrafında oturduğu devletin zirvesinde bir güvenlik oturumu gerçekleşti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki bu güvenlik zirvesinde altta okuyacağınız başlıklar masaya yatırıldı. Konuların dediğimiz gibi aciliyeti var; ağırdan almaya gelmez. Bu nedenle sizler için toplantıda ana başlıkları ve perde arkalarını derledik.

Şimdi arşivlemek için iç ve dış cephelerdeki ana tehditlere bakalım. Daha da açıkçası bizim yaşadığımız coğrafyada ulusal güvenlik cephelerimizi tanımlayalım ve ona göre ne kadar hazır olmamız gerektiğini bir kez daha düşünelim. 

Birincisi Suriye. Burada yaşanan süreç gerçekten çok hassas. Şu an Rusya ile Suriye'de ortak devriyeler devam ediyor ancak gerginlik de devam ediyor. 

Bu nedenle eller tetikte denilse yeridir. Ayrıca Şam rejiminin Türkiye yönelik tacizleri devam ediyor. Alçakça saldırılarla Şam rejiminin şubatta askerlerimizi şehit ettiğini unutmayalım. Öte yandan bölgede terör grupları ve çeteler de kaosun devam etmesi böylece kendilerine uygun ortamın sürmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Hala Suriye'de 12 gözlem noktamızın yarısından fazlası Şam rejiminin kontrolü altında olan bölgeler içinde.

Türkiye bu nedenle sık sık Esad rejimine herhangi bir saldırı girişimi ya da taciz halinde en ağır şekilde yanıt vereceğini söylüyor. 

Gelelim Irak'a.  Son dört senedir devam eden kapsamlı sınır ötesi operasyonlar sonucunda Türkiye Kuzey Irak'ta 30'dan fazla irili ufaklı karakol, üs bölgesi ve kontrol noktası tesis etmiş durumda. 

Bu da, PKK terör örgütünün artık Kandil'den rahatça ülkemize sızmasının neredeyse tamamen önünü kesmiş durumda. Önümüzdeki dönemde burada yeni hareketlilikler sürpriz olmayacak. 

Akdeniz'de ise gerginlikte pek bir değişiklik yok. Türkiye'nin Libya ile yaptığı deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması sonrası şimdi Cezayir ve Tunus hatta ardından da İsrail'e bu anlaşmanın genişletilmesi konuşuluyor. Bu tür gelişmeler yaşanırsa denklem yeni bir hal alacak. 

Libya'da ise Hafter güçlerinin Watiyye üssünden atılması Türkiye'nin İHA ve SİHA'ları sayesinde gerçekleşti. Daha doğrusu İHA ve SİHA'ların verdiği destekle burada Hafter güçlerine karşı ulusal mutabakat hükümeti birlikleri zafer kazandı. 

Libya'da denklem giderek karışabilir. Çünkü bugüne kadar haftanın baş destekçisi Fransa, Yunanistan, Rusya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve hatta Amerika Birleşik Devletleri, Hafter'in yerine Libya'nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi'nin büyük oğlunu hazırlıyor olabilir. Yani Hafter'in 'kullan at' süresi gelmiş gibi görünüyor.  

VE DİĞERLERİ 

Bütün bunlarla birlikte Ege'de, Kıbrıs'ta, mülteci sorununun çözülmesinde, iç güvenlik harekatlarında, terörle mücadelede, ABD ile yaşanan Rusya'dan aldığımız S400 füzelerinin aktive edilip edilmeyeceği konusunda, ekonominin güçlendirilmesi için verilecek mücadeleler de diğer beklemeye tahammülü olmayan sıcak süreçler. 

Türkiye'nin hata yapma lüksü yok. İnsanın okurken bile nefesi kesiliyor. 

Bu hafta size koronavirüs sürecinde dokuz haftadır unuttuğumuz ya da kendi derdimize düştüğümüz dönemde aslında hiçbir zaman gündemden düşmeyen noktaları hatırlatmak istedim. 

Koronavirüs belası ergeç defolup gidecek. İlelebet yaşaması yaşatılması bizim için vazgeçilmez olan vatan ve millet ise ayakta kalacak. 

O nedenle de dikkatimiz çok dağılmasın. Zaten iç siyasi gerginliklerden çok yorulduk. Olur olmaz her şeyden her gün bir kavga çıkıyor.

Ama hep söylediğimiz gibi bu konularda aklımızı başımıza alalım ve beraber hareket edelim. 

Tarihteki gururumuz olan 16 Türk devletini hatırlayalım ve bu devletlerin neredeyse tamamının tarih yazıp büyük başarılar elde ettikten sonra dışarıdan gelen ve onları bölen sinsi oyunlarla yıkıldığını unutmayalım. 

Koronavirüs yavaş yavaş gidiyor ama gördüğünüz gibi sorunlar duruyor. 

Türkiye; büyük bir ülkedir, güçlü bir ülkedir ve bunların hepsini üstesinden gelebilecek bir ülkedir.  Yeter ki; bu süreçlerde birlikten, akıldan, sağduyudan ayrılmayalım. 

Sağlıkla kalın....