04 Temmuz 2019 Perşembe, 10:37

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mesut Demir

Meclis tatile giriyor, hayalet milletvekilleri bayram ediyor! İşte en başarılı Bursa milletvekilleri..

Mesut Demir

mesutdemir@bursadabugun.com

Ülke gündeminin yoğunluğu sebebiyle TBMM'nin tatile girmesi uzamıştı.

Malum İstanbul seçimleri ve ardından biriken konuların değerlendirilmesi sebebiyle milletvekilleri 15 Temmuz itibariyle nihayet (!) tatile çıkıyor.

Tatil dedik de aklıma geldi..

Geçen yıl Bursa milletvekillerine 3 aylık yaz dönemi karnesi vermiştik.

Yaz döneminde hangi milletvekilleri ne kadar çalıştı diye..

1 yılı geçti göreve geleli..

Neler yaptı Bursa milletvekilleri?

Bunları bir masaya yatıralım dedim..

Kim nerede, ne kadar çalıştı?

Kim kimlerle ne kadar yol yürüdü?

Kim kimlerin sorunlarına yardımcı oldu?

Kim Bursa'nın sorunlarıyla cebelleşip elini taşın altına koydu?

Kim ne kadar arazi oldu?

Çok çalışan Bursa milletvekilleri tatili bekliyor! Hayalet milletvekilleri bayram ediyor..

Adam 40 yılda bir milletvekili olmuş, ne yapsın çalışıp da yoracak kendini!

5 yıl maaş al, kıyak emekli ol..

Bir daha seçilemezmiş ona ne yaa!

Adam sürekli arazi..

Seçim bölgesi Bursa ama görebilene aşk olsun..

Tamam Bursa'da yoksun da Ankara'da da yoksun be sayın vekilim..

Neredesin sen?

Yoksa hayalet milletvekili misin?

"Bir adet Bursalı vekil kayboldu! Görenlerin insaniyet namına bildirmeleri rica olunur!" duyuruları yakında başlarsa şaşmayın..

Bursa milletvekilleri, 1 yıllık çalışmaları neticesinde ne kadar not aldı.

Öncelikle vatandaşlara sorduk, mikrofon tuttuk..

Vatandaşlar 3 isim haricinde vekilinin ismini dahi bilmiyor..

Kamuoyu araştırması yaptık, medyada ve sosyal medyada neler yaptıklarını inceledik, bu sonuçları elde ettik..

Gelelim meşhur karnemize..

 

Başarı sırasına göre işte Bursa'nın başarılı milletvekilleri..

 1. Hakan Çavuşoğlu (AK Parti) (Gerek Bursa'da, gerekse Ankara'da yoğun bir şekilde çalışmalar gerçekleştirdi. Bir bakıma Bursa'ya ağabeylik yaptı. Vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilendi. Teşkilat ile uyum içerisinde çalıştı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı olarak önemli görüşmeler ve çalışmalara imza attı. Kısaca yorulmak kavramını lugatından çıkararak vatandaşın gönlünde taht kurdu. Listede de en başarılı milletvekili ünvanını elde etti.)
 2. Mustafa Esgin (AK Parti) (Bursa'nın sorunlarına yönelik ciddi çalışmalarda bulundu. Sorunları yerinde inceleyip çözüm üretmeye çalıştı. Gece-gündüz demeden çalıştı. Geçen yıl başarılı milletvekili sıralamasında 4. sırada yer almıştı. Bu yıl ikincisi sıraya yükseldi.)
 3. Refik Özen (AK Parti) (Gerek Bursa'da gerekse Ankara'da ciddi çalışmalarda bulundu. Geçen yıl en başarılı 6. sıra milletvekiliydi, bu yıl 3. sıraya yükseldi. Özellikle vatandaşların sorunları ve yerel seçimlerdeki çalışmalarıyla öne çıktı.)
 4. Ahmet Kılıç (AK Parti) (Bursa'da yüzünü eskitmedi. Geçen yıl Başarılı milletvekilleri arasında birinci sırada yer almıştı. Bursa'dan daha çok Ankara'ya ağırlık verdiği için sıralamadan bir nebze olsun düştü.)
 5. Atilla Ödünç (AK Parti) (Bursa'da tüm ekinlik ve çalışmalarda yerini aldı. Ankara'da yoğun bir çalışma içerisinde yer aldı. Geçen yıl başarılı milletvekilleri sıralamasında 10. sırada yer almış. Yaptığı çalışmalarla 5. sıraya yükseldi.)
 6. İsmet Büyükataman (MHP) (MHP'nin Bursa'daki ağabeyi. Ankara'da yoğun gündemde çalışmalarına devam ederken Ankara'dan Bursa'yı idare eden nadir vekillerden biri. Bursa'da olmadığı zaman bile Bursa'da olduğunu hissettiriyor. Geçen yıl başarılı sıralamasında 9. sırada yer almıştı. Bu yıl 6. sıraya yükseldi.)
 7. Osman Mesten (AK Parti) (Bursa'da dağ yöresinin milletvekili olmasına rağmen diğer ilçelerde de yoğun çalışma içerisine girdi. Sorunların çözümüne yönelik bürokrasiyle iyi mücadele etti. Geçen yıl yaz karnesinde başarısız sıralamasında yer almıştı.)
 8. Efkan Ala (AK Parti) (Eski İçişleri Bakanı olarak ağır bir duruşu var. Lakin Bursa'da bunu vatandaşa hissettiremedi. Vatandaştan uzak bir duruş sergiledi. Ankara'da yaptığı çalışmalar sebebiyle başarılı milletvekilleri sıralamasında 8. sırada yerini aldı.)
 9. Emine Yavuz Gözgeç (AK Parti) (Bursa'da ve Ankara'da çalışmalarda arazi olmayan vekilleri arasında yer aldı. Özellikle Balkan göçmenlerinin sorunlarına yönelik önemli çalışmalar yaparak etkili oldu. Bazen pasif görünse de Ankara'daki çalışmalarda başarılı bir grafik sergiledi. Geçen yıl başarısız milletvekilleri arasında yer almıştı.)
 10. Lale Karabıyık (CHP) (CHP Genel Merkezi'ndeki görevi sebebiyle çoğu zamanını Ankara'da geçirip ciddi çalışmalarda yerini aldı. Bursa'ya da bu yoğun süreçte ciddi zaman ayırdı. An başarılı milletvekilleri arasında girmeyi başardı. Geçen yıl başarısız milletvekilleri sıralamasında yerini almıştı.)

 

Bu 10 milletvekili başarı sıralamasında sınıfı geçenler..

Bir de hayalet milletvekilleri var..

Ne Bursa'da ne de Ankara'da görünmeyenler..

 

İşte Bursa'nın hayalet milletvekilleri listesi..

 1. Yüksel Özkan (CHP) (Geçen yıl başarısız milletvekilleri sıralamasında son sırada yer almıştı. 10 sıra yükselerek bu yıl başarılı milletvekilleri sıralamasına girmeyi zorladı. Bursa'da etkin rol oynayamadı. Özellikle kendisi göçmen olmasına rağmen göçmenlerin sorunlarına yönelik etkin rol oynayamadı. Ankara'da önemli çalışmalar yapsa da bunu Bursa'ya ve vatandaşa hissettiremedi.)
 2. Orhan Sarıbal (CHP) (Geçen yıl en başarılı 2. Milletvekili sıralamasına girdi. Bu yıl başarılı milletvekilleri sıralamasına giremedi. Bunun nedeni Bursa'da etkin rol alamadı.)
 3. Erkan Aydın (CHP) (Geçen yıl en başarılı milletvekilleri sıralamasında 5. sırada yer almıştı. Yerel seçimlerde başarısız bir grafik çizdi. Milletvekilliğinin yorduğu milletvekilleri arasında yerini aldı. Yerel seçimler sonrasında ise gören olmadı. Hayalet vekilleri arasına girmeyi başardı.)
 4. İsmail Tatlıoğlu (İyi Parti) (Adı var kendisi yok denilecek milletvekillerinden biri. Bursa'da yerel seçimler öncesi bir şov yaptı elinde patladı. Bursa'da arazi, Ankara'da ise zaten yok. Nerede bu vekil diye aradığımız hayalet milletvekilleri arasında yerini aldı.)
 5. Zafer Işık (AK Parti) (Milletvekili seçildiği günden bu yana düşük grafik sergileyen vekillerden biri. Geçen yıl başarısız vekiller arasında ilk sıradaydı, yerini Orhan Sarıbal'a kaptırdı. Hayalet milletvekilleri arasında yerini almaya devam ediyor.)
 6. Muhammet Müfit Aydın (AK Parti) (Geçen yılda başarısız milletvekilleri sıralamasında yerini almıştı. Bir görünüyor, birkaç ay görünmüyor. İşi bilen hayalet milletvekillerinden.)
 7. Nurhayat Altaca Kayışoğlu (CHP) (İlginç ve acı olan şu. Milletvekili oluyorsun ama seni kimse tanımıyor. Hayalet milletvekilleri arasında yerini almaya devam ediyor.)
 8. Mustafa Hidayet Vahapoğlu (MHP) (Bursa'da da Ankara'da da göremediğimiz milletvekilleri arasında.)
 9. Ahmet Kamil Erozan (İyi Parti) (Seçim dönemi hariç göremediğimiz milletvekilleri olur ya, bu tabire giren milletvekilleri arasında yerini almaya devam ediyor.)
 10. Vildan Yılmaz Gürel (AK Parti) (Bursa'da yok, Ankara'da hiç yok. Nerede bu vekil diye aradığımız biri. Hiç mi bir etkinliğe katılmaz, hiç mi bir şeyler yapmaz. Bursalıların ismini bile hatırlamadığı hayalet milletvekilleri arasında yerini garantiledi. Geçen yıl başarısız milletvekilleri arasında 4. sıradaydı, son sıraya düştü)

Hal ve durum böyle.

Bakalım önümüzdeki sene bu karne nasıl olacak?

Hangi milletvekili başarılı milletvekili listesine girmeyi başaracak.

Esen kalın..