08 Ekim 2018 Pazartesi, 09:34

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mesut Demir

Karacabey'de siyaset durdu! Adaylık yarışında kim daha öne çıkıyor?

Mesut Demir

mesutdemir@bursadabugun.com

Bursa'nın batısındaki en güzel ilçesi Karacabey, turizmde hareketli olduğu kadar siyasette de hareketliydi geçen haftaya kadar...

Başta AK Parti olmak üzere CHP, MHP, İyi Parti ve Saadet Partisi, Karacabey için startı vermişti. Partilerin gerek ilçe başkanlıklarında gerek il başkanlıklarında gerekse genel merkezindeki kulis hareketliliği anket şirketlerinin de gündemindeydi.

Kulislere geçmeden önce 2014 yerel seçimleri hatırlayalım... 2014'te yapılan yerel seçimlerde AK Parti Karacabey Belediye Başkan adayı Ali Özkan, 18 bin 612 oy alarak yüzde 35'lik oy oranıyla belediye başkanı seçilmişti. Başkan Özkan'ı MHP adayı Ayhan Tayfur yüzde 28,20, DP adayı Ergün Koç yüzde 14,90, CHP adayı Ayhan Kutku ise yüzde 12,20 oy alabilmişti.

Aslında...

Oy oranlarına bakıldığında CHP hariç birbirine yakın oylar vardı 2014 seçimlerinde...

2019 Mart ayında yapılacak seçimler öncesi Karacabey'de kulisler ciddi şekilde hareketliydi. AK Parti-MHP arasında yapılacak ittifakın detayları netleşmese de, Karacabey'de MHP'nin AK Parti adayına destek vereceği kulislerde dolaşıyor.

Aslında MHP kulisleri daha geçen haftaya kadar Hüseyin Erol'u hazırlıyordu adaylık için... Ancak, anket şirketlerinin Karacabey'de yaptığı çalışmaların sonucu, açıklanmadan kulislere de düştü.

"Karacabey Belediye Başkanı'ndan memnun musunuz?" sorusuna evet cevabı verenlerin yüzdesi yüzde 66. Çok büyük bir oran tabiî ki...

Lakin...

"Belediye Başkanlığı için seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna AK Parti diyenlerin yüzdesi 52, MHP diyenlerin yüzdesi 36 olarak çıktığı belirtiliyor.

Bu şu anlama geliyor. Belediye başkanından memnunuz ancak aday kim olacaksa ona göre değerlendireceğiz. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan'ın ilçeye hiç şüphe yok ki ciddi hizmetleri oldu. Başta tarım, hayvancılık ve turizm olmak üzere bir çok projeyi ilçeye kazandırdı.

Karacabey halkının yüzde 66 oranında memnun olması da hafife alınmayacak bir oran...

İşte...

Bu anket sonuçlarının siyasi parti kulislerine sızmasından sonra Karacabey'de siyasi kulis hareketliliği yerini durağana bıraktı.

MHP kulislerinde Hüseyin Erol ismi gündemde olsa da, iki partinin genel merkezinde alınacak karar Karacabey'i de yakından ilgilendireceği için süreç beklemede devam ediyor.

AK Parti'de hiç şansı olmasa da İşkur'da iradecilik yapan Mümin Erbir'in de ismi geçiyor...

CHP'de Ayfer Şahin Çiftçi ismi gündemde... İlçe yönetiminden 2-3 kişinin de aday adaylığı için sahaya gizliden çıktığı ifade ediliyor.

İYİ Parti'nin Kurucu İlçe Başkanı Ayhan Tayfur ve İsa Coşkunsoy'un da adaylık için kulislerde ismi dolaşıyor.

Karacabey'de durum böyle...

Bakalım önümüzdeki günlerde neler yaşanacak Karacabey'de? Göreceğiz...

Esen kalın...