Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

02 Nisan 2020 Perşembe, 09:27

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mesut Demir

Devlet ve özel bankaların amacı ne? Ekonomik kaos mu oluşturmak istiyorlar?

Mesut Demir

mesutdemir@bursadabugun.com

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kararlar firmalara ve kobilere nefes aldırmayı planlıyordu.

Kredi Garanti Fonu'nun limitini 50 bin liraya ve toplam kapasitesini de 850 bin, kredi talebini karşılayacak şekilde 450 milyar liraya yükseltildi.

Sektör ayrımı gözetmeksizin tüm kurumsal ve ticari firmalara işletme sermayesi desteği için altı ayı ödemesiz 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 maliyetli kredi imkânı getirildi.

Bu çerçevede başta devlet bankaları olmak üzere yeni kredi destek paketleri açıklandı.

Buraya kadar ekonomik sıkıntıların giderilmesi açısından güzel gelişmeydi.

Lakin..

Başta devlet bankaları olmak üzere tüm bankalar, krizi fırsata çeviren hamleler yapıyorlar.

Koronavirüs sebebiyle mağdur olan ve ekonomik sıkıntı yaşayan ticari firmaların yaptığı kredi başvurularının çoğunun kabul edilmemesi düşündürücü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işçi çıkartılmaması ve firmalara ekonomik sıkıntıdan dolayı destek sağlanması konusunda yaptığı açıklamaların bankalar tarafından görmezden gelinmesi ve fırsatçılık yapılmaya çalışılmasına anlam veremiyoruz.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası'nın devlet bankaları olmasına rağmen yaptığı davranışları kabul etmek mümkün değil.

Gerek kurumsal, gerekse bireysel müşterilerinin kredi öteleme ya da kredi desteklerinin bankalar tarafından olumsuz değerlendirilmesi, önümüzdeki belirsiz süreçte ekonomi dengelerini ciddi şekilde bozacağının bir işareti..

Bankalar, her zamanki gibi kredi notu ve siciline göre hareket etmesinin yanı sıra sürecin belirsizliğini de ekleyerek kredi konusunda katı tutumları devam ederse, işsizler ordusu 5'e katlanacağı gibi, maaş ödemeleri konusunda da ciddi bir sıkıntı doğuracak.

Bu durumun acilen önüne geçilmesi için başta devlet bankaları olmak üzere tüm bankaların kredi konusunda esnek davranması şart.

Ayrıca..

Kredi sicil affının çok acil olarak çıkarılması gerekiyor.

Özellikle özel bankaların kredi sicili bahane ederek kredi vermemesi, süreci daha da zor bir viraja doğru sürüklerken, önümüzdeki 2 aylık süreçten sonra düşünmesi bile ürpertici durumlara sürüklenmesine katkı sağlayacaktır.

Bu duruma düşülmemesi, ülkemizin bekası için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aldığı kararların bankalar tarafından uygulanması, meclisin harekete geçerek acilen kredi sicil affını çıkartması artık kaçınılmazdır.

Söz konusu vatansa, herkes elini taşın altına sokmalı, bankalar da fırsatçılık yapmaktan acilen vazgeçmelidir.

Sokağa çıkma konusunda alınan tedbirlere ve kararlara vatandaşlarımızın da artık sağduyulu bir şekilde uyması, acil bir durum olmadıkça sokağa çıkmaması şart.

Bu kararlara ve yasaklara uyulmadığı sürece, yaşanan olumsuz tablo ve süreç uzayacak, gerek ekonomi, gerekse sosyal açıdan ciddi sıkıntılar oluşturacaktır.

Artık sözün bittiği yere doğru gidildiğini unutmayalım.

Kendimiz ve sevdiklerimiz için evde kalalım.

Sağlıkla kalın, evde kalın..