Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

29 Ekim 2019 Salı, 08:53

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mesut Demir

Bursalılar sicil affını bekliyor! Sicil affı 2019'da çıkacak mı?

Mesut Demir

mesutdemir@bursadabugun.com

Son yıllarda ekonomik sıkıntılar, başta belediyeler ve kamu kurumları olmak üzere tüm işveren ve çalışanları zor duruma soktu.

Döviz kurlarında yaşanan yükselişler, faizler, market ve diğer sektörlerde fiyatların aşırı yükselmesi ve ekonomik alım gücünün düşmesiyle birlikte ülke genelinde ciddi sıkıntılar yaşandı.

Hal böyle iken..

Bireysel ve kurumsal kredilerde dolayısıyla aksaklıklar da meydana gelirken, ödeme tarihlerinde düzenli ödemeler de yapılamadı.

Kriz ortamlarında yaşanan ödeme sorunları kişilerin ya da firmalarında hanesine eksi yazılmasıyla birlikte kredi sicil dosyalarında da kara listeye girildi.

Bugün itibariyle ülke genelinde 20 milyonun üzerinde kişi ve 3 milyonun üzerinde tüzel kişi, krizden dolayı kredi ya da kredi kartlarını gününde ödeyemedikleri için bankaların kara listesine girdi.

Daha sonra..

Durumlarını düzeltse de, ya da kredi ödeme düzenini normale döndürse de, ihtiyacı olduğu krediyi almakta zorluk çekti bireysel ve tüzel kişiler..

Ekonomi dengesizliklerin normale dönmeye başladığı bugünlerde sicil affı da gündeme yeniden geldi.

Sicil Affı nedir?

Borcu olan insanlar borçlarını ödeyemediyse veya hala borçlarını ödeme halinde bulunuyor ise bu durumlarda borçlarını 6 ay içerisinde ödemeleri durumunda sicil affından yararlanıyor ve adlarını kara listeden çıkartabiliyorlar. Herhangi bir borcu olmayan ancak adı kara listede olan kişilerin ise bir şey yapmalarına gerek kalmadan adları kara listeden siliniyor.

Sicil Affı çıkmazsa ne olur?

Sicil affı çıkmazsa, bireyler ya da tüzel kişiler, borçlarını ödese dahi, 5 yıl boyunca kara listeden çıkamıyor. Dolayısıyla, 5 yıl boyunca ihtiyacı olduğu ya da yatırım yapmak, işlerini büyütmek istediğinde yine kredi ihtiyacını karşılayamıyor.

Bursa'da küçük esnaf başta olmak üzere birçok firma, yatırım yapmak ya da işlerini büyütmek için ihtiyacı olduğu krediyi almakta zorluk çekiyor.

Bankaların katı tutumunu da görmezden gelemeyiz tabi ki..

Fırsatı iyi kullanan bankalar, istemediği kişiye zaten kredi vermiyor.

Aslında..

Bu durum ülkenin ve piyasaların tıkanmasına neden oluyor.

Nakit para dönmeyen piyasalarda küçük esnaf ya da kobiler, ödeme yaparken de kısıtla davranıyor.

Dış güçlerin ekonomik sıkıntıları devlet kademeleriyle birlikte iş dünyası ve vatandaş nezdinde ciddi yaralar bıraktı.

Bu yaraların artık biran önce sarılması gerekiyor.

IMF'nin politikası gibi kemer sıkma olayları bizim milletimize ters. Bizler, eğlenmeyi, gezmeyi, yaşamayı seven milletiz.

Özellikle Avrupa'da insanlar işlerine gide, akşam yemeğini bir yerlerde yiyip evlerine çekilir. Akşam 10'dan sonra hayat durur.

Ülkemizde ise, gece 2-3'lere kadar evlere gitmeyiz. Güneşi gördüğümüzde piknik alanlarını doldururuz. Hafta sonları ne yapacağımızı bir hafta önceden planlarız. Biz böyle bir toplumuz. Kemer sıkamayız. Sıksak da o kemer hemen kopar. Derken kredi kartları patlar, kredileri ödeyemeyiz.

Bu yüzden..

Milletimizde bir can suyu lazım. Şuan bir çok küçük esnaf, kobi ve vatandaş, sudan çıkmış balık gibi.. Acil bir can suyuna ihtiyaç var.

O can suyu da, kredi sicil affı..

Bu konuda bir çalışma olmadığı ve gündemde olmadığı malum.

Lakin..

Sicil Affı en kısa zamanda çıkartılarak yürürlüğe girmesi şart.

Sicil Affı ne zaman yürürlüğe girer?

Sicil Affı öncelikle TBMM gündemine getirilip, tartışılır. TBMM'den onaylandıktan sonra Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe girer. Sicil Affı, son 5 yılı kapsar. Dolayısıyla Sicil Affı'ndan yararlananların kredi notu normale seviyelere döner.

Umuyoruz en kısa zamanda Sicil Affı Meclis gündemine getirilir.

Çünkü, bu milletin bu affa ihtiyacı var..

Ekonomi kulislerine göre, Sicil Affı ile ilgili yasa teklifinin Kasım ayı sonunda TBMM gündemine getirileceği ve 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe gireceği konuşuluyor.

Can suyunu yani Sicil Affı'nı hep birlikte bekleyip, gelişmeleri göreceğiz.

 

CUMHURİYETİMİZ 96 YAŞINDA

Bugün 29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yılı..

Ülke genelinde olduğu gibi Bursa ve ilçelerinde de coşkuyla kutlanıyor.

Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum..

Esen kalın..