03 Eylül 2018 Pazartesi, 15:25

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mesut Demir

Bursa'da adaylar hazır kıta bekliyor

Mesut Demir

mesutdemir@bursadabugun.com

AK Parti, CHP, MHP ve İP yerel seçim ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, gözler Bursa AK Parti'nin göstereceği adaylara çevrildi. Yerel seçilerin Kasım ayı sonu yapılacağı söylentileri de kulisleri tekrar hareketlendirdi.

CHP, bir yandan parti içindeki sorunları çözmeye çalışırken, diğer yandan aday tespit çalışmalarını sürdürüyor.

MHP'de durum farklı...

Genel seçimlerde Cumhur İttifakı ile seçimlere giren MHP, yerel seçimlerde yeniden ittifak yapacak mı? Konuyla ilgili MHP'den "ittifak olmayacak" açıklaması gelse de, AK Parti'den net bir açıklama gelmemesi bir ittifak beklentisini üst seviyede tutuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "MHP ile mecliste ittifakımız devam edecek" sözü yerel seçimler için de ittifak beklentisini güçlendirdi.

AK Parti kanadının ittifak istemesinin en başta sebebi, CHP'li bazı belediyeleri de almak. Bu ittifak gerçekleşirse, en az 5 il ve 50'nin üzerinde ilçe belediyesi CHP'den alınabilir.

Burada İyi Parti'nin konumu da önemli...

Aslında...

İyi Parti, pusuya yatmış durumda. Aday gösterilmeyen belediye başkanlarını transfer etmek isteyen İyi Parti, aday belirlemede son ana kadar bekleyecek gibi duruyor.

Özellikle Bursa'da çalışmalarını bu doğrultuda yürüten İyi Parti'nin tekrar aday gösterilmesi zor görünen AK Partili mevcut belediye başkanlarıyla sıcak temas halinde olduğu konuşuluyor.

Lakin...

İyi Parti'nin genel seçimlerde aldığı sonuç, yerel seçimlerde başarılı bir grafik çizemeyeceğini de gösteriyor. Sandıktan ne çıkar bilemeyiz ama görünen köy de kılavuz istemez.

CHP'nin durumu ise Bursa'da çok karışık. Nilüfer'de Başkan Mustafa Bozbey'in Büyükşehir'e aday olmayacağını yakın çevresine söylediği ifade edilirken, genel merkezin tutumu hangi yönde olacağı da merak konusu.

Çünkü...

Parti içinde Kılıçdaroğlucular ve İnceciler diye olası kurultay öncesi iki grup oluşmuştu. Bursa'dan iki grubu da destekleyenler oldu. Ortada kalan pek fazla olmadı desek yeridir. Desteği çekenler de oldu tabi ki... Seçim takvimine kadar adaylıkla ilgili belirsizliğin devam edeceği de görülüyor.

CHP'li Mudanya Belediyesi'nde durum daha farklı. CHP kulislerinde, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın yeniden aday gösterilmeyeceği, yerine CHP Mudanya İlçe Başkanı Ergül Batman'ın aday gösterileceği kulağımıza geliyor.

CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ile ilgili de, sağ kesime yakın bir aday ile çıkacağı da kulislerde dillendiriliyor.

AK Parti'de ise kulisler çok hareketli... Gün geçmiyor ki, yeni isimler ortaya atılmasın...

Özellikle Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gürsu ve Kestel'in de içinde bulunduğu merkez ilçelerde aday adayı enflasyonu yaşanacak gibi duruyor. Ankara'da çalışma yapan bazı isimler, adeta karargah kurmuş durumda. AK Parti Genel Merkezi'ne gittiğinizde her 10 kişiden 3'ü Bursalı çıkıyor. Buna mevcut bazı belediye başkanları da dahil. İşi yukarıdan bağlamak isteyen bazı isimler, safını tutmaya da başladı.

2014 yerel seçimleri sonunda Türkiye geneli AK Parti 609 ilçede belediye başkanlığını kazanırken, CHP 174, MHP 113, BDP 75, SP 8 ilçe kazanmıştı.  AK Parti ülke genelinde 21 büyükşehir ve 32 ilin belediye başkanlığını kazanmıştı. CHP ise, 5 büyükşehir ve 7 ilde belediye başkanlığını kazandı. MHP, 2 büyükşehirde seçimi kazanırken, 6 ilde koltuğu kazanmıştı.

Önümüzdeki günlerde neler yaşanacak? Hep birlikte göreceğiz...

Esenlikle kalın...