Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

12 Aralık 2019 Perşembe, 10:33

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mesut Demir

Bursa'da 2019'a kimler damga vurdu? Kimler hayal kırıklığı yaşattı?

Mesut Demir

mesutdemir@bursadabugun.com

2019 yılı Bursa'da yerel seçimlerle başlamıştı. Başta Büyükşehir olmak üzere tüm ilçelerde er meydanını doldurmuştu belediye başkan adayları..

Büyükşehir'de beklenen olmuş, Alinur Aktaş seçimden zaferle ayrılmıştı..

Osmangazi'de de sürpriz olmadı. Mustafa Dündar, aynı zamanda milletvekili olan rakibini daha seçim olmadan saf dışı bırakmıştı..

Yıldırım'da da Oktay Yılmaz faktörü vardı. Zor bir ilçe olan Yıldırım'da da sürpriz yaşanmamıştı.

Nilüfer'de sürpriz yaşanmayan ilçelerden biriydi.

Hatırlarsanız, seçim sürecinde Büyükşehir ve 17 ilçe ile ilgili şu tahmini yapmıştım. 14, 3, 1..

14 AK Parti, 3 CHP, 1 MHP alır diye.

Akabinde bazı ilçelerde kıran kırana geçmişti seçim, bazı ilçelerde ise sonuç erken belli olmuştu.

Siyasi açıdan seçim sonuçları açıklandıktan sonra herkes koltuğa oturdu..

Yılın kalan süresinde kimler ne yapacaktı? Hangi başkan nasıl bir yol izleyecekti?

Ekonomik durumlar karşısında nasıl dik duracaktı?

Hangi Belediye Başkanları 2019 yılına damga vuracaktı?

Geriye dönük baktığımızda, ilk 7-8 ayda bir çalışma yapmamış görünse de Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, son 2 ayda yaptığı çalışmalarla 2019 yılına damga vuran isimler arasına girmeyi başardı.

Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş da dağ yöresinde öne çıkan isimler oldu.

Kent Meydanı projesi ile Osmangazi'ye nefes aldıracak olan Mustafa Dündar da, halkın içinde verdiği mesajlarla yine damga vuran isimlerden biri oldu 2019'da.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, geçmiş dönemde olduğu gibi bu dönemde de rutin belediyecilik faaliyetlerinden ziyade kentine katma değer sağlayan ve yenilikçi projeleriyle 2019'a damga vurdu.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, yaptığı çalışmalar ve ataklarla 2019'da öne çıkan isimler arasında yerini aldı.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, mütevazı kişiliği ile sevilen bir belediye başkanı olarak 2019'da çıktı vitrine.

Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, seçimlerde sürprize izin vermedi. Seçimden sonra da mevcut bütçelerle neler yapılabileceğini gösterdi Gemlik'te.

 

Milletvekillerine baktığımızda...

Temmuz ayında başarılı ve hayalet milletvekilleri sıralaması yapmıştık köşemizde..

Yazımızın ne kadar etkili olduğunu görmüş olduk kalan süre zarfında..

Bazı vekiller hayalet olmaya devam etti, bazıları ise başarılı vekiller arasına girmek için büyük çaba sarf etti.

Hiç kuşkusuz seçim döneminde ve seçim sonrasındaki çalışmalarla TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, 2019 yılına damga vuran, Bursa'da ağabey rolünü üstlenerek Ankara'daki lobi çalışmalarındaki liderlik ve çabasıyla Bursa'ya akan yatırımların mimarı oldu.

Yine çalışmalarıyla Ahmet Kılıç, Mustafa Esgin, Refik Özen, Osman Mesten, Emine Yavuz Gözgeç, Yüksel Özkan, Atilla Ödünç, Muhammet Müfit Aydın, Zafer Işık, Ahmet Erozan ve İsmail Tatlıoğlu, 2019 yılına damga vuran milletvekilleri arasında yerini aldı.

 

Siyasi parti il başkanlarına gelince..

En aktif, en başarılı siyasi parti il başkanı hiç kuşkusuz AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman olurken, DSP İl Başkanı Hüseyin Cahit Akıncı, Vatan Partisi Bursa İl Başkanı Hacı Bektaş haricinde diğer siyasi parti il başkanlarını gerek medyada, gerekse sosyal medyada pek fazla göremedik..

 

Bürokratlardan kim var 2019'a damga vuran?

Bürokratlardan aktif olarak 2019 yılına damga vuranlar, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, TKDK Bursa İl Koordinatörü Ömer Berksun, yaptıkları çalışmalarla Bursa'da göze çarpan bürokratlar oldu.

Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Daire Başkanı Muhammed Kürşat Gürsoy..

Kurduğu özel ekibiyle ülke genelinde nam yaptı. Belediye ile ilgili hazırladığı projeleri her ne kadar kamuoyuna anlatamasa da, gerek Ankara'da bakanlık seviyesinde, gerekse kulaktan kulağa duyumlarla Bursalıların gönlünde taht kuran Türkiye'nin en genç daire başkanı olarak 2019 yılında öne çıkan isimlerden biri oldu.

Bursa'daki kavşaklarda dilenci furyasını bitirmek için oluşturdukları timlerle başarılı çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Esat Yalman da, 2019 yılında alkışı hak eden isimlerden oldu.

Yine Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Feridun Tarım, özellikle ilçelerde yaptığı çalışmalarla öne çıktı.

Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Bayhan, turizm ve spor konusundaki çalışmalarıyla öne çıkan isim oldu.

 

İş dünyasında 2019 yılında kimler öne çıktı?

Ekonomik olarak zor bir yıl olsa da Bursa'daki SİAD'ların çabası takdir edilmesi gerekiyor.

Ekonomik sıkıntıları üyelerine hissettirmemek için büyük uğraş veren BTSO Başkanı İbrahim Burkay, sempatik davranışları, Türkiye ve Bursa ekonomisi ile ilgili açıklamaları, genç üye sayısını arttırma mücadelesiyle BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, ekonomi konusunda hamleleri ile 2019 yılında ben de varım diyen RUMELİSİAD Başkanı Ömer Kumova, seçimleri kazandıktan sonra ekinlikten etkinliğe koşan, sosyal medyayı adeta sallayan BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu, 2019 yılında ekonomide vitrindeki isimler arasında yer aldı.

 

Sivil toplum kuruluşlarına göz atarsak...

2019 yılında en etkili ve vitrinde yer alan dernekler arasına Bursa Fan Club Başkanı Ali Ademoğlu, Kızılay Bursa Şubesi, Otizmler Derneği Bursa Şubesi, Doğancı Köyü Kadınları, Dağ-Der, AKUT girdi.

 

Sporda ise...

Basketbolda 1. Lig'e tarihinde ilk kez şampiyon olarak çıkan Bursaspor Basketbol takımı ve başkanı Sezer Sezgin, Voleybol 1. Lig'de şampiyonluğa ulaşarak Voleybol Efeler Ligi'ne çıkan Büyükşehir Belediyespor Erkek Voleybol Takımı, WTF 4th President Cup'ta 57 kg'da şampiyon olan Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü tekvando sporcusu Hatice Kübra İlgün 2019'a damga vurdu.

 

Bir de hayal kırıklıkları var..

Özellikle geçmişte de yazdığım Bursa'daki, bürokratların kent sorunlarına yönelik kamuoyu önüne çıkamaması ve çekimser kalması bence önemli bir hayal kırıklığı. Bu konuda Valilik nezdinde bir takım çalışmaların yapıldığı kulağımıza geliyor. Umuyorum yeni yılda bu konuda daha hızlı aksiyonlar alınır.

Bursa'da hizmet yapan bürokratların vatandaş öncelikli görev tanımına alışması, eski memur zihniyetinden çıkarak Bursalıların sorunlarına yönelik hamleler yapması çok önemli..

Bu yapılırsa zaten sorunlar çözülür..

Bir diğer hayal kırıklığı ise, Bursa'daki atıl ya da tabela derneklerinin durumu..

Bu konu da karnesi zayıf meselelerden biri. 2020 yılında bu konuda çok ciddi çalışma yapılması gerekiyor.

Bir hayal kırıklığı da, borçlu belediyeler.. Özellikle Büyükorhan Belediyesi başta olmak üzere Yıldırım Belediyesi'nde geçmiş dönem belediye başkanları ve müdürlerin kurumu zarara uğratan, harcamalarının sorgulanmaması, üzerine gidilmesi..

27 yıldır tahtını kimseye kaptırmayan BESOB Başkanı Arif Tak'ın esnafın sorunları ile ilgili yumruğunu masaya vuramaması, sorunların çözümünde yetersiz kalması da bir hayal kırıklığı olarak hafızalarda kaldı..

Genel kurulu olmayan ve başkan adaylarının sahneye çıktığı Balgöç, toplumda hayal kırıklığı yaşatan ve itibarsızlaştırılan bir dernek olarak 2019'a damga vurdu.

 

2019 yılında Bursa'da acısıyla tatlısıyla, neşesiyle üzüntüsüyle, sorunları ile geçti.

Yeni yıl hep umutlarla karşılanır. Herkesin 2020 yılında güzel temennileri, dilekleri olur..

2020 yılının herkesin umutlarının ve hayallerinin gerçekleşeceği bir yıl olmasını diliyorum. Bursa için sorunların çözüldüğü, insanların mutlu yaşadığı, ekonomik yaşam standartlarının yükseldiği bir yıl dileğiyle..

Esen kalın..