03 Mayıs 2019 Cuma, 12:38

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mervegül Aydın Hazar

Siz hala sosyal medyada değil misiniz?

Mervegül Aydın Hazar

mervegulaydinhazar@bursadabugun.com

Hiç şüphe yok ki günümüzde sosyal medya hayatımızın her alanında... Artık fikirlerimizi, tepkilerimizi, hislerimizi ve düşüncelerimizi sosyal medya aracılığıyla duyuruyoruz.

Digital İn 2018 raporuna göre, 3 milyardan fazla insan sosyal medya sayesinde fikirlerini özgürce ifade ediyor. Bu rakam Türkiye'de ise 51 milyona ulaştı.

Gün içinde yaşadığımız olayların ya da güzel fotoğrafların paylaşıldığı Instagram, vloglarla deneyimlerimizi paylaşabildiğimiz YouTube, aklımızdan geçen ne varsa rahatça tweetlediğimiz Twitter tüm sosyal medya kullanıcılarının hayatlarında yer edinmiş durumda.

***

3 milyardan fazla kullanıcı ile 45-50 milyar dolarlık reklam geliri sosyal medyanın basit bir platform olmadığını ve önemsenmesi gerektiğini hissettiriyor.

Buna bağlı olarak sosyal medya artık, şirketlerin sosyal ağlarında da güçlü profiller kurmaları ve bunları düzenli şekilde yönetebilmeleri için de bir tercihten çok zorunluluk halini almaya başladı.

Bunun farkında olan markalar ise sosyal medyada var olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor, buna göre stratejilerini oluşturuyor ve günden güne geliştiriyor. Dijital ortamda olmayan ya da sosyal medyayı aktif kullanmayan şirketler ise potansiyel müşterilerine erişim fırsatını kaçırıyor.

Kısacası markanız ne kadar başarılı ve ünlü olsa da, sosyal medyada yok ise geride kalmaya mahkumdur diyebiliriz.

Peki, sosyal medyada var olmanız markanıza ne gibi katkı sağlar?

Müşterileriniz, hatta potansiyel müşterileriniz hakkında verilere ulaşırsınız. Mesela her gün Instagramda 95 milyonun üzerinde fotoğraf ve video paylaşılıyor, Facebook'ta 5 milyardan fazla beğeni yapılıyor, Twitter'da ise 500 milyonun üzerinde tweet atılıyor. Bu büyük rakamlar ise müşterilerinizi tanıyabileceğiniz veri kaynağını oluşturuyor. Bu veriler ışında müşterilerinize özel stratejiler geliştirebilirsiniz.

Hedef kitlenize direkt ulaşabilirsiniz. Sosyal medya aracılığıyla yapılan reklam çalışmaları hem şirketinizin tanıtımı yapmak hem de hedef kitlenize ulaşmak için oldukça düşük maliyetli bir yöntemdir. Sosyal platformlardaki gelişmiş hedefleme seçenekleri ile hedef kitlenize hızlıca ve doğrudan ulaşmanızı, nokta atışı yapmanızı sağlar. Örneğin Facebook'ta yapacağınız bir reklam çalışmasında yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanı, demografik özellikler gibi birçok seçeneği filtreleyerek hedefleme yapmanız mümkün.

Kaliteli içerik ile şirketinizin prestijini arttırabilirsiniz. Sosyal medyada şirketinizi, markanızı veya ürününüzü tanıtan sağlam bir içerik çalışması hedef kitlenize verdiğiniz değeri gösterecektir ve ilgisini çekecektir. Paylaşılan bu içerikler hedef kitleniz tarafından da paylaşıldığında daha çok kişiye ulaşma fırsatınız olacak. Bu sayede kullanıcınız olmayan kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Anında iletişim sağlayabilirsiniz. Müşterilerinizin yanı sıra potansiyel müşterileriniz de sizin sosyal medyada olmanız beklentisindedir. Bir araştırmaya göre; tüketicilerin yüzde 67'si satış ve müşteri desteği almak için sosyal medyaya yöneliyor ve kolay erişim ile hızlı çözüm istiyor. Bu beklentileri sosyal medya üzerinden karşılayan şirketler ise rakiplerinden bir adım önde ilerliyor. Bir başka araştırmaya göre, sosyal medya üzerinden müşteri desteği sağlayan şirketlerin yıllık ROI (yatırım getirisi) oranları yüzde 7.5 oranında daha yüksek oluyor.

İçeriklerinizi hızlıca paylaşabilir, haberlerinizin hızla yayılmasını sağlayabilirsiniz. We Are Social'ın yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de internet kullanıcılarının kullanıcıların yüzde 67'si günde yaklaşık 3,5 saatini sosyal medyada, yüzde 87'si ise sosyal medya harici 3 saat 45 dakikasını internette geçiriyor. Rakamlardan çıkan sonuca göre, internet kullanıcıları vakitlerinin büyük bir kısmını telefon yada internette geçiyor. Şirketinizin hesaplarından paylaşım bildirimleri gittiğinde bunu anında görebilir ve onları etkileyen içerikler anında paylaşılabilir.

Müşterileriniz ile sağlam ilişkiler kurabilirsiniz. Sosyal medya size müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz ile birebir ilişki kurma fırsatı sunar. Bu fırsat geleneksel pazarlama yöntemlerinin asla ulaşamayacağı bir seçenektir. Bu nedenle sosyal medya, dinamiklerinden sonuna kadar yararlanmak sizin için mükemmel bir fırsattır. Sosyal medya paylaşımlarında ve reklamlarında yapılan noktalama atışı filtreleme, daha samimi bir dil ve kaliteli görsellik ön planda tutulduğunda ortaya marka ve müşteri ilişkisi oluşturmak için sağlam bir zemin hazırlıyor.

Kısacası sosyal medya hayatımızın her alanında yer almaya devam ettikçe, bu mecranın var olan gücünün hiçbir zaman geri plana atılmaması gerektiğini gösteriyor bize. Kendinizi bu alanda hakkıyla temsil ettiğinizde ise erişebilirliğiniz, görünürlülüğünüz ve popülerliğinizin artması kaçınılmaz. Takipçileriniz ile kurduğunuz düzenli ve doğru ilişkinin size sanal dünyada büyük avantaj sağlamasının yanı sıra aranızdaki güven bağını da kuvvetlendirecektir.