28 Haziran 2018 Perşembe, 11:05

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mervegül Aydın Hazar

Pazarlamanın yeni versiyonu dijital pazarlama

Mervegül Aydın Hazar

mervegulaydinhazar@bursadabugun.com

Her geçen gün gelişmeye devam eden teknolojinin hayatımıza birebir optimize olmasıyla, birçok ihtiyacımızı (alışveriş, banka işlemleri, eğitim vs.) gidermek için dijital platformlara başvuruyoruz.

Bu durumu fark edebilen markalar, pazarlama faaliyetlerinin büyük bir kısmını dijital platformlara taşıyarak ve pazarlama stratejilerine yeni bir boyut kazandırarak, dijital pazarlama yönelik stratejiler oluşturuyor.

Gartner'ın yaptığı bir araştırmaya göre pazarlama yöneticilerinin %98'i, geleneksel ve dijital pazarlama stratejilerinin ele alınması gerektiğini düşünüyor.

Dijital platformlarda yapılan pazarlama, kullanıcıların gün geçtikçe artan oranda içerik ürettiği ve aynı zamanda tükettiği günümüzde, büyük bir hacme sahip. Bu sebeple, dijital kampanyaların çoğu baskın bir biçimde pazarlama stratejilerinin odak noktasında yer alıyor. Dijital dünyaya geçiş sürecinin ilk evrelerinde, işletmeler için yenilikçi veya ilerici bir tercih olarak görünen dijitalleşme; son yıllarda ulaştığı konum itibariyle dijital pazarlamayı, rekabetçi işletmeler bakımından vazgeçilmez bir unsur haline getirdi. Sosyal medya kampanyaları, SEO çalışmaları, mobil pazarlama, içerik pazarlaması gibi birçok alanda etkin olan dijital pazarlama, pazarlama ekiplerinin inkâr edilemez bir gerçeği durumunda.

Dijital pazarlama yöneticilerinin %70'i dijital pazarlama bütçelerini artırmayı planlıyor.

Dijital pazarlamanın şirketler için önemini kavrayan ve dijital iklime ayak uyduramadığı takdirde gelişme sağlayamayacaklarını düşünen yöneticiler; TV, radyo, gazete, dergi ve açık alan reklamcılığı gibi geleneksel yöntemlere göre, daha hesaplı ve en önemlisi ölçülebilir olan dijital pazarlamayı tercih ediyor.

Neden dijital pazarlama?

Çünkü dijital pazarlama, takipçilerinizi/müşterilerinizi anlayarak, ihtiyaçlarını belirleyerek onlarla aynı dili konuşur hale gelmenizin yanı sıra; geleneksel pazarlamaya oranla daha geniş kitlelere ulaşmanıza, hedef kitlenizin bilgilerine dilediğiniz yerde ve dilediğiniz zamanda erişebilmenize, takipçilerinizin/müşterilerinizin anlık tepkilerini izlemenize, taleplerine ve önerilerine anında yanıt verebilmenize imkânı sağlıyor.

Sonuç olarak; dijital pazarlama sizi en kısa yoldan müşterinize ulaştırıyor ve rakiplerinizin önüne geçmenizi mümkün hale getiriyor.

İşte bu yüzden markalar da çağı yakalamak ve rakiplerinden bir adım öne çıkmak için her alanda olduğu gibi pazarlama alanında da dijitalleşmeye yönelmek durumundadır.