Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

10 Temmuz 2019 Çarşamba, 12:15

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mehmet Ali Ekmekçi

Yapı şişmanı Bursa'nın en değerli yeri...

Mehmet Ali Ekmekçi

mehmetaliekmekci@bursadabugun.com

Meşhur atasözümüzdür
Neredeyse hemen her işimizi aynı bu şekilde gerçekleştiririz
Ardına bakmadan, sonunu düşünmeden Yaradan'a sığınıp girişiriz
Ne de olsa, "Kervan yolda düzülür..."
Plansız, projesiz, ayarsız...
Sonuç; elimizde patlayanlarla otururuz kaba etimizin üstüne...
Örneğin yeni yeni akademik odalar aklımıza geldi...
Lafın peynir gemisinin yürümeyeceğini, bir işin bilim ve matematikle çözümlenmesi gerektiğini akıl edebildik...
Dünya şehri Bursa'mızda şehir plancıları, inşaat mühendisleri, peyzaj, iç ve mimarlar 'lüks' göründü...
Sonuç Doğanbey'ler, yüksek dozda bilinçsiz üretilen kentsel dönüşüm altındaki rantsal değişimler...

Kanuni'ye kalmayan dünyanın bu oburlara da kalmayacağı belliydi...
Lokomotif sektör inşaat, raydan çıktı, ekonomi durdu...
Bursa'nın gelişimine bakıldığında 14 yıl içinde nüfus yüzde 20 oranında arttı.
Bu oranlama çerçevesinde şehrin 2035 yılında tahmini nüfusu 3.8 milyon kişi olacak. Bu rakamlar yeni oluşan ulaşım master planlarına ve 1/100.000 ölçekli kentsel tasarım planlarına da işlenmiş.
Kayıt altında böyle bir gerçeğimiz var...
2 farklı sorun ortaya konuluyor. Yeni gelişim sahalarının oluşturulması ve de şehrin sosyolojik yapısının bozulması. Bu konunun temelinde de kaçak yapılaşma var.
Bursa'da 2005-2019 yılları arasında sadece şehir merkezinde 45 bin civarında yeni yapılan kaçak yapı mevcut. Ana sorun ise münferit yapılardan ziyade, mahallelerin oluşmuş olması. Bu mahalleler de şehrin sosyolojik yapısına zarar veren unsurlar.
Bu işin çözüm sürecine gelindiğinde eldeki en güçlü envanter ise devlet kanalıyla oluşturulan kentsel dönüşüm yasası.
Kentsel dönüşümün temelinde depreme karşı güvensiz olan yapıların sonlandırılarak daha güvenli ve sosyal olanaklara sahip konut alanları ihtiyacı oluşturmak yatıyor.
Bursa'da temeli çok doğru olan bu anlayış yerine, rant oranı yüksek bölgelerde şehrin genel siluetini bozan hatta şehrin ekolojisine etki eden yapılaşmalar göz göre göre gerçekleştirildi. Sorunun  temelinde, altyapı ile ulaşım ihtiyaçları oluşmayan ve yaşam kalitesi öngörülmemiş parsel bazında yapılaşmaların etkisi var.
Bir bölgenin nüfusunu, planlanandan çok daha fazla artırmak, bölgenin değerini düşürürken aynı zamanda en tabii ihtiyaç olan yeşil alanların park alanlarının sinema, tiyatro gibi etkinlik alanlarının eksikliğini de beraberinde getiriyor.
Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Ömer Faruk Şahin, odanın kentsel dönüşümle ilgili farklı bir bakış açısı benimsediğini vurguladı. Kentsel dönüşümün aynı zamanda şehri yeniden tasarlayabileceğimiz bir fırsat sağladığının da altını çizerken, şehrin ihtiyacı olan dinamiklerin ve ekonomik gerçeklerin tekrar oluşturulmasının kente ciddi değer katacağını üzerine basa basa vurguladı.
Kükürtlü mahallesinde planlanan kentsel dönüşüm projesine parantez açtı. "Bu proje, sadece konut ve ticaret alanlarından oluşmak yerine bölgenin en değerli tabii kaynağı olan mineral seviyesi çok yüksek kaynak suları ile bir bölgenin sağlık turizmi alanına dönerek çevresindeki yaşama aynı zamanda turizme yönelik ciddi fayda sağlıyor"
Bursa'nın yapı kamburunu da istatistik olarak belirtti Ömer Faruk Şahin...
"Osmangazi'de yükünü kaldırmayan yapı stoğu var, kaçak yapılaşma da orada daha fazla. Bursa'da 25 bin civarında konut fazlası var... Bağımsız yapılar gettolaşmaya neden oluyor... Bursa öz karakterine geri dönmeli. Tabiatı dağdan gelen hava ile denizin buluştuğu kesilmeyen ekolojik denge... Kent merkezinde kısa katlı yapıların oluşması, yüksek katlı yapı ihtiyaçlarının uydu kentlerle çözülmesi gerekiyor...Kentsel meydan projeleri destekleniyor. Konut yapıp satmak çözüm olmuyor bazı belediyeler bunu yaptı. İhtiyaç kadar konut yapalım. Bunun finansını toparlayacak projeler geliştirelim."
Bursa'nın en değerli yerini de ilk defa duyurdu:
"Hasanağa'da yer alan Aktopraklı Höyük, Bursa'nın ilk yerleşim alanı 17 bin yıl önce Hasanağa... Korkunç önemli bir değer... "