20 Mart 2019 Çarşamba, 13:55

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mehmet Ali Ekmekçi

Survivor değil Hisar Panorama

Mehmet Ali Ekmekçi

mehmetaliekmekci@bursadabugun.com

Siyaset ortamında oluşan 'beka' krizine yeni bir boyut TV8'in sahibi olan ve toplumu ekrana kilitlediği belirtilen Survivor da eklendi. Sessiz sakin ünlülerle gönüllülerin arasında oluşan rekabet televizyonunun sihirli çocuğunun hamlesiyle ülkeler arasına taşındı ve durup dururken yine Komşi Yunanistan'la 'dokunulmazlık' savaşı vermeye başladık. Zaten siyasi arenada adrenalin son derece yüksekti bir de şimdi Tony Stavratis ile Hikmet Tuğsuz arasındaki mücadele bedenleri sardı. Umarım süreç Kardak krizine ulaşmadan, harmandalı zeybek eşliğinde süreç tamamlanır. Tabii bir de program sonrası, futbol yorumcularını gölgede bırakacak bir panorama programı var ki evlere şenlik...

Konuya magazinel bir boyut kazandırdıktan sonra sebeb-i lakırdımıza geçelim... Dillere pelesenk olan bir söylem var... "Bursa bir tarih şehridir"... Evet, hiç kimse bu konuda haksız sayılmaz... Ancak üzgünüm ki; bir Fransa, Avusturya veya İtalya gibi bu değerin ekmeğini bir türlü yiyemiyoruz. Tarihçiliği televizyon sektörüne emanet ederek bir rüzgar yakalasak da yerli ve yabancı turistleri şehrimize entegre etme noktasında küme düşme hattının hep bir basamak üzerinde yer alıyoruz.

Son dönemde ise bir aydınlanma yaşandığı kesin... Başta gastronomi olmak üzere şehrin kültürel ve tarihi değerlerini 'ons' cinsinden artırma adına önemli çalışmalar yapılıyor. Osmangazi Belediyesi'nin 1326 Panoramik Fetih Müzesi açılımı da bunun keskin örneklerinden birisi... Yalnızca en üst kattaki etkileyici görseliyle değil okullara tarih dersini yerinde öğretme amacı da geçmişe dair olan eğitimin farkındalığının artması açısından da son derece önem taşıyor.

Başkan Mustafa Dündar ikinci atağı ise tarihi Hisar bölgesiyle yapmış durumda. Tanıtım toplantısında geniş bir hinterlandı içinde barından bölgenin panoramik bir saçık hava müzesi yapılması için kollar sıvanmış vaziyette... Proje alanında Üftade Camii ve Türbesi, Arkeopark, Kent Bostanı ve Pınarbaşı Parkı, Alaaddin Camii ve Haşim İşcan Parkı ile 5 odak noktası belirlendi. Yaşayan Tarih Hisar İçi Projesi ile Kentsel Koruma Analiz Çalışması da gerçekleştirilecek.

Malum eski yapıların çehresini değiştirirken beceriksiz bir estetisyen gibi ağzını yüzünü kaydırıyoruz. Hatta pimapenler, yeni biçim kapılarla tarihi güzellikleri katlediyoruz. Bir harmoni oluşturmaya meylederken, Selamsızlar Bandosu çıkıveriyor.

Mustafa Dündar ve ekibinin bu projede de titiz çalışmış. Şehrin içinde yatan bu tarihi taze harman bir biçimde sunacağı yönünde sinyalleri vermeye devam ediyor.

Ataların adımları ortada, bakalım gelecek kuşaklara biz ne kadar sağlık bir Hisar mirası bırakacağız?