05 Ağustos 2018 Pazar, 08:29

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mehmet Ali Ekmekçi

O sene, bu sene(mi)

Mehmet Ali Ekmekçi

mehmetaliekmekci@gmail.com

Kestirmeden söyleyeyim, dünkü futbola benzeyen şey sezona yansır, takviyeler yapılmazsa affedersiniz ama 'evet kabak gibi, 2 senedir direkten dönen vaka, bu sene gerçekleşir'

Üzülerek ilk paragrafta özetle sonuca gitmek zorunda kaldım. Şimdi nedenlerini fonda İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur veya Orhan Gencebay gibi isimlerin damar açıcı şarkılarını hayal ederek açıklayayım...

Her geçen gün kurumsallıktan uzaklaşan bir Bursaspor görmek herkes için son derece vahim bir tablo olarak karşımıza çıkıyor. Personelinden futbolcusuna kadar aylardır alınmayan maaşlar, zaten Yeşil Beyazlıların psikolojik olarak 1-0 geriden başlatıyor. Eski Bursaspor olsa ne yapar eder, o fizik gücüyle maça dönmeyi başarır 2-1 öne geçip taraftarının yüzünü güldürürdü.

Dünkü mücadeleyi Allah'tan kardeş MKE Ankaragücü önünde oynamışız aksi halde hazırlık maçında sahası kapanan takımlar arasında altın madalyayı Bursaspor kimselere bırakmazdı bu çok net. Yalnızca 2 tribünü açık olan bir maçta dahi Yeşil Beyazlılar kendi aralarında didişmeyi başardı ve polis dostluk maçına bile kelepçeyle girmek zorunda kaldı.

Ankaragücü önünde oynanan futbolumsu şeyi gördükten sonra taraflı tarafsız herkes aynı şeyi sordu: "Afyon'da ve Özlüce'de neler yapıyorsunuz?"

Yeni transferlerden Badji ve Aytaç'ın mücadeleleri olumlu olsa da -Almanya yenildiğinden Türkiye de yenik sayıldığı için- takımın Selamsızlar Bandosu görünüşü yüzünden onlar da manşetlik haber olma şansını yakalayamadı.  Bursaspor Başkanı Ali Ay'ın yaptığı gaf sayesinde popülaritesi yükselen Allano Lima ise 'keşke gerçekten Adriana Lima gelseydi, bari gözlerimiz bayram ederdi' düşüncesine itti herkesi.

Belki çok iddialı olacak ama bana sorarsanız Kubilay Kanatsızkuş için Bursaspor defteri Ankaragücü maçında kapandı. Çünkü 2016-2017 ve 2017-2018 sezonlarında olduğu gibi bu yıl da azimle taraftarı önünde hem de kardeş kardeş, dertsiz tansiyonsuz bir maçta oyundan alınırken, ıslıklandı. Direkt soyunma odasına yönelse de teknik heyet kendisinin başını okşamak suretiyle yedek kulübesine çekti genç oyuncuyu. Belli ki çok zorlamaya gerek, erken veda iki taraf için de hayırlı olacak.

Bu sezon da geçen yıl olduğu gibi kahır mektubu yazacak bir diğer isim Yusuf Erdoğan... Ortaya koyduğu hırs takdir edilesi ama sonu olmayan yolda yaşanan aşklar gibi... Hazırlık maçlarında vadesi olan krediler, sezon içinde hüzün olarak çıkabilir karşısına... Bursaspor taraftarın kendiyle kapışmadığı zaman dilimlerinde alkışladığı gençler ise gerçekten moral, motivasyon ve şansı hak ediyor.

Bursaspor için aslında bence en acı verici olan, boşverin Transfermark'tı, mahalle bakkalımızın gözünde dahi satılacak oyuncu açısından değerinin dip yapmasıdır. Elalem dip dalgası yaratmaya çalışırken, Yeşil Beyazlıların 'taytanik'vari okyanusun derinliklerine gidişi kemik sızlatır... Milyon Euro'lara kulüpleri birbirine kırdırarak satılan oyunculardan, bonservis parası içinden futbolcuya ödeme yapıp, 500 bin Euro'ya en iyi stoperini satan kulübe gelmek de tarihe not düşmek olacak.

Sözün özü bu takım eğer transfer yapamazsa, veda busesini bu yıl alnına koyduracak gibi duruyor. Bu saatten sonra Özlüce'ye inecek helikopterin dumanı kimleri boğacak onu göreceğiz.