17 Temmuz 2018 Salı, 09:05

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Mehmet Ali Ekmekçi

Bursaspor'da yaprak dökümü ne zaman?

Mehmet Ali Ekmekçi

mehmetaliekmekci@bursadabugun.com

Süper Lig'de perde bildiğiniz üzere 10 Ağustos'ta açılıyor. Son yılların aksine lige yeni yükselen takımlar hariç diğer ekiplerde transfer rüzgarı bir türlü esmiyor. Yeni başkanıyla ligde farklı bir hava estirmesi beklenen Fenerbahçe dahi Finansal Fair Play kıskacı altında debelenip duruyor.

Elbette ki bugünler göz göre göre geldi. Kulüpler kendilerine ait olmayan paraları har vurup harman savurdu. Deniz bir gün bitecekti, sonuçta tüm gemiler birer birer karaya oturmaya başladı.

Diğer takımlar şöyle dursun, bizler Bursaspor'da yaşanan gelişmelere bir göz atalım...

Yurt dışına Euro saçmamak için Afyon'a iki kez konuşlanan Yeşil Beyazlılar, 3 günlük aranın ardından çalışmalarına kaldığı yerden yeniden başladı. Ekong ile Aziz'in de katılmasıyla bir nebze daha güçlenen Timsah'ın bir diğer milli oyuncusu Nijeryalı Shehu'ya tatil yetmemiş olacak ki 2 gün daha 'time out' istemiş...

Görünen o ki Yeşil Beyazlıların bu yıl en büyük transferi kendi kadrosu içerisinden olacak. Dokunduğumuz her dönemde 'Yandım Allah' diyerek para konuşmaya başlayan Bursaspor Başkanı Ali Ay, kulübün zor dönemden sıyrılması için çalışırken, gözünü seçim sürecinde kendilerine 'tam destek' sözü veren Bursa dinamiklerine çevirmiş vaziyette. Bakalım o gözlerden mutluluk mu yoksa hüzün gözyaşları mı dökülecek. Ancak unutulmasın ki bazıları gerçekten de bu duruma Timsah gözyaşı akıtıyor.

Şunu kabul etmemiz gerekir... Futbolda sportif bir başarınız yoksa, Mozambik'te bile başarısız sayılırsınız. Bu da kadronuza ve idare anlayışınıza da yansır... Malumunuz Bursaspor, Sercan, Delarge, Jires Kembo gibi isimlere kapıyı gösterirken, her biri için ayrı etiketler belirledi. Ancak şu ana kadar hiç kimsenin bu futbolcular için resmi talip olmaması kulübün içinde bulunduğu acı tabloyu da gözler önüne seriyor.

Bir rüzgarla Fenerbahçe'ye Şener, Volkan ve Ozan Tufan üçlemesi ile kiralık Fernandao'nun Kanarya olup bonservise bedellerine boğulan Bursaspor'dan, istenmeyen adamlara neredeyse bedavaya talip çıkmamasına gelinmiş durumda. Artık bence düşerek kelin görünmesine neden olan şapkayı, muntazam biçimde öne koyup ziyadesiyle planlama yapmanın tam da zamanı...

'Bu takım bu sene ligde ne yapar' sorusu ise gerçekten İsviçreli bilim adamlarının üzerinde Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirmesi gereken ayrı bir münazara konusu... Aytaç, Badji ve Jani Atanasov isimlerini renklerine bağlayan Timsah, sakız meselesi haline gelen Sio gibi 'fallara kalan' transfer sürecinin tam da ortasında boğuşuyor. Yeşil Beyazlıların bana sorarsanız formüle edilebilirse 'kiralık' veya 'bonservissiz' isimlere yönelmesi gerekiyor.

Samet Aybaba'nın kaderi midir nedir, uzun yıllar formasını terlettiği Beşiktaş'a teknik direktör olarak döndüğünde 'Feda' sezonunu yaşadı. Samet Hoca, Bursa'da da büyük 'feda'karlık yaşayacak, şimdiden hayırlı olsun. Tabii bu süreçte kimler 'feda' edilir veya edilmeli hemen karar verilmeli...

Haybeye maaş ödenen oyuncularla yollar mutlaka vedalaşılmalı, yaprak dökümü bugünden tez yok başlamalı, yoksa ağaç kuruyacak ve dalları değil gövdesi kesilecek.

Yoksa taraftar şimdiden 'Bitmez bu lig' diyerek fikstürü eline alıp puan durumunda kendisine yer beğenecek bile...