06 Eylül 2013 Cuma, 17:23

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
İrfan Altıkardeş

Bursaspor Kendir Yaylası yerine Uludağ'a gitmeli

İrfan Altıkardeş

Bursaspor Yönetim Kurulu üyesi Serkan Sabuncuoğlu, geçen hafta Keles Kendir Yaylasında inceleme yapıp bu yaylada tesis yapılıp yapılmayacağını araştırdı.
Yemyeşil yaylada hazineye ait 262 dekarlık alanın Bursaspor'a verilmesi halinde buraya kamp için tesis yapmayı planlıyorlar. Bölgedeki yerel yöneticilerde bu projeyi istiyorlar.
Bursaspor'un yaz dönemi kampı için şehirdeki güzel yaylaları araştırması iyi bir gelişmedir.
Ancak Bursa'da kamp alanı Uludağ Milli Parkı içerisindeki oteller bölgesi olmalıdır. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yeni teleferik projesinin 3 de 2 si bitti. Yeni teleferik oteller bölgesine de uzanacak.
Taraftarları takımın antrenmanlarını izlemek için 80 kilometre ileride, 1.5 saat mesafedeki  Keles Kendir Yaylası yerine, teleferik ile 20 dakikada ulaşabilecek Uludağ'a çıkarmak daha kolay olacaktır.
Ayrıca Uludağ'da kamp yapmak için tesislerde mevcuttur. Bütün oteller emrinizdedir. Burada büyükşehir belediyesi veya Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün 2 veya 3 tane antrenman sahası için çimlendirme
yapması yeterli olacaktır. Bu tesisler yapılırsa diğer takımlardan da Uludağ'ı tercih edenleri çıkacaktır. Böylece oynaka için ciddi rakip bulmakta kolay olur.
Uludağ'da 10 yıl öncesine kadar takımlar kamp yapıyorlardı. Hatta antrenman için küçük yeşil alanları saatleri paylaşarak kullanırlardı. Cennetkaya, Yılanlıkaya, Çobankaya yeşillikleri topçuların antrenman yerleriydi.
Bugün Antalya'da yarı yıl kampları yapılıyor. Takımlar yaz kampları için Avrupa ülkelerini tercih ediyorlar. Oysa Uludağ yaz dönemi kampları için ideal bir ortamdır. Spor hekimliği artık yüksek rakımlarda kamp yapılmasına, daha doğrusu ağır antrenman programı uygulanmasına karşı çıksada, takımların yüksek rakımlı yerlerde 21 günlük kamplara ihtüiyacı var. Sporcularının oksijen az olduğu için vücudun daha fazla alyuvar üreterek, kan tazelemelerine imkan sağlaması doğrudur. Belki antrenmanlar hafif olabilir. Çünkü yüksekte oksijen az olduğundan ağır programlar vücudu yormaktadır. Ancak orta yoğunlukta idmanlarla Uludağ halen en güzel kamp alanıdır.
Otellerin büyük bir kısmının Bursalı iş adamlarına ait olması da maliyetine misafir olma konusunda kolaylık sağlayacaktır. Taraftarınızın çok kolay ulaşabildiği bir ortamda kamp yapmak doğru olacaktır.
Bursaspor'da Kendir yaylası projesini şekillendirirken taraftarın ulaşmasını ve yatırım maliyetine girmeden iş bitirmesini göz önünde bulundurmalıdır. Bursaspor talip olunca diğer takımlarında gelmesi şehir için kazanç olacaktır.
Ayrıca Başbakan Erdoğan'ın senelerdir Uludağ'ı ayağa kaldıracağız sözü de Bursaspor'un çim saha istemesi ile kısmen yerde kalmaz. Takımların gelmesi için gerekli tesisleri bir an önce Uludağ'a kazandırmaya yarar.
Uludağ'a hizmet gelmesi için hep engel olan milli parktaki bürokratlar Orman 2. Bölge Müdürü değişmesine rağmen,  orada bulunmaya devam etmektedirler.