11 Ağustos 2018 Cumartesi, 11:40

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Gökhan Türedi

Basketbol, bir spor dalından çok daha fazlası...

Gökhan Türedi

iletisim@bursadabugun.com

Yaklaşık 30 yıldır hem iyi bir basketbol seyircisiyim hem de hala en az haftada iki kez parkeye çıkmaktan büyük keyif alıyorum. Son yıllarda hem liglerimizin kalitesinin artmasıyla hem de Avrupa arenasında gelen başarılar basketbolu daha fazla takip edilen bir spor haline getirdi. Salonlarımız dolmaya başladı. Maçlar artık anne baba ve çocukların beraber gittikleri sosyal bir aktivite haline geldi. Çocukların salonda geçirdikleri iki saat, molalarda devre aralarında izledikleri görsel Showlar onları bir sonraki maçı iple çekmelerini sağladı.

Çocuklarımızın gelişiminde basketbolun ne gibi katkıları var sizlere onlardan bahsetmek istiyorum. Çocukların fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan gelişimlerinde sporun büyük ölçüde etkisi bulunmaktadır. Basketbol bilhassa çocukların fiziksel gelişimlerinin hızlanmasında önemli bir yere sahiptir. Basketbolun bir takım sporu olması onların daha fazla ilgisini çekmektedir. Çocukların sosyal, aktif ve dışa dönük gelişimlerinde herhangi bir spor dalıyla ilgilenmesinin rolü büyüktür.

Basketbol sporu bir takım sporu olduğundan, çocukların oyun içinde arkadaşlarıyla temas halinde olmaları, rekabet ve birbirleriyle senkronize bir şekilde hareket etmeleri, başarmanın verdiği haz duygusunu daha iyi hissetmelerine ve kendilerine olan güvenlerinin artmasında rolü büyüktür. Basketbol sadece bireysel başarı değil, takım halinde hareket ederek başarıya ulaşmaktır. Çocuklar bu şekilde bir takımın parçası olduklarının ciddiyet ve önemini de idrak etmektedirler.

Basketbol fiziksel gelişimin yanında çocuklarımızın zeka gelişimine de katkısı büyüktür. Oyun sırasında isabetli pas atması, hamlelerini en doğru şekilde hesaplaması takım ruhuna uygun etkin bir performans sergileme gayreti duygusal ve kinetik zeka gelişimlerinde önemlidir. Fiziksel açıdan basketbolun katkılarına gelince, kol ve bacak kaslarının gelişimine ve uzamasını katkısı büyüktür. Bunu söyle bir örnekle daha anlaşılır hale getirebiliriz. Küçük yaştan itibaren düzenli basketbol oynayan bir çocuk ailesinin boy ortalamasının üstüne çıkması olasıdır.

Her spor dalında olduğu gibi basketbolunda kendine has kuralları vardır. Bu kuralları yerine getiren çocukların zamanı doğru kullanma, disiplin ve kendi alanlarını kontrol altına almak gibi pek çok yönden başarıyı yakalamaları söz konusudur. Zamanında antrenmana gitmek, takım arkadaşlarını desteklemek, işbirliği ile hareket etmek bu sporla ilgilenenlerin temel kazançlarındandır. Bütün bunların yanı sıra yenilgi ve rekabetle baş etme, daha iyisine ulaşma için çaba gösterme gibi olumlu davranışlar gerçek hayatlarının da birçok bölümünde başarılı olmalarına yardımcı olacaktır.

Günümüzde sokakta gençlerimizi, çocuklarımızı bekleyen birçok tehlike varken onları korumak ve topluma yararlı sağlıklı bir birey olarak yetiştirmek için hadi tutun çocuklarınızın elini spor salonları sizi bekliyor.

Saygılarımla....