Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

22 Mayıs 2020 Cuma, 08:44

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Feridun Eyüpoğlu

Bursalı sanayicinin derdi

Feridun Eyüpoğlu

feriduneyupoglu@bursadabugun.com

Ekonomi yepyeni rotada ilerliyor.

Sıkça duyduğumuz seslerin özeti "hiçbirşey eskisi gibi olmayacak" diyor.

Birçok zorlukla iş dünyasının başa çıkarak yeni normalini olıuşturması artık kaçınılmaz bir süreç.

Çünkü üretimden tüketime ithalattan ihracata...

Tüm reel sektör kalıplarında köklü değişiklikleri dayatan bir salgın sürecinden geçiyoruz!

Sanayi kenti Bursa'nın da yeni normal sürecinde çok ciddi ciddi bir sınavı var.

İç pazar bir yana ihracatın lokomotifi konumundaki Bursa'nın küresel kaynaklı dertleri de var elbette.

Haliyle kentin sanayicisi de çok yönlü bir mücadele vermek zorunda!

Peki Bursalı sanayicinin acil sorunları neler?

Hangi çözüm önerilerini ürettiler şimdiye kadar?

Son durumu, gidişatı ve beklentileri BOSİAD Başkanı Rasim Çağan'a sordum.

Türkiye'nin ilk OSB'si olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi aynı zamanda ülkenin en büyük   üretim ve ihracat üslerinden biri.

BOSİAD da bu üssün neferleri olan iş insanlarının çatı kuruluşu.

Dolayısıyla BOSİAD yönetiminin tespitleri ve önerileri hem Bursa hem Türkiye adına önem taşıyor!

Başkan Rasim Çağan'a göre birikmiş olan yüksek enerji maliyetleri, haksız rekabet, çevre kirliliği, nitelikli eleman, Suriyeli işçiler ve kadın istihdamının artırılması gibi sorunların korona salgınıyla birlikte yeni bir boyut kazandığının altını çiziyor öncelikle.

"Öncelik çarkların yeniden döndürülmesinde.

Çünkük küresel pazarda talep durdu. Firmaların öncelikleri nakit akışlarını dengelemek ve hayatta kalmak oldu." diyen Çağan, özellikle en büyük pazarımız Avrupa'daki krizin Türkiye'yi vurduğuna dikkat çekti.

"Satılamayıp elde kalan ürünler, yüksek hammadde stokları ve iptal edilen siparişlerle bozulan nakit akışı şeklinde negatif bir yansıma yaparak tüm sektörleri sıkıntıya soktu".

Ani duran talepte, durdurulamayan hammadde siparişlerinin finans maliyetinin yüksekliğine dikkat çeken BOSİAD Başkanı, hükümetin açıkladığı desteklerin nefes alma imkanı tanıdığını kaydetti.

Ama desteklerinde bir sınırı var neticede!

"2018 krizi yorgunu devletimizin de yapacaklarının bir sınırı vardır. Her şeyi sadece devletten beklemeyerek, özel sektörün de üzerine düşenleri yapması gerekir.

Gerek bankalar gerekse de piyasa oyuncuları, tedarik zincirinin sekteye uğramaması için birbirlerine destek sağlamalıdır".

"Sistemik bakış açısı şart"

Herkese görev düştüğü uyarısını yapan Rasim Çağan, kriz sonrasında ertelenmiş talebin geri dönüş sürecine sistematik bir bakış açısıyla hazırlanmak gerektiği görüşünde!

"Tüm tedarik zinciri bir bütün olarak bu krizi atlatamazsa, dönüp baktığınızda zincirin halkasındaki bir tedarikçinizi bulamaz ve talebi karşılayamazsınız.

Böylesi bir kriz ortamında, tüm oyuncular stratejik bakış açısıyla değil sistem bakış açısıyla, zincirin tüm halkalarını krizi aşabilmesini sağlayacak şekilde birbirlerini gözeterek hareket etmelidirler".

Çağan'a göre hareketlenmeye başlayan talebin kısmen umut vermesine karşın 2020, kayıp bir yıl olarak tarih sayfalarındaki yerini alacak.

Peki yeni dönemdeki iş yapma anlayışı nasıl bir değişim gösterebilir?

"Dünya genelinde kısıtlamaların yavaş yavaş kalkması sonrası, ikinci yarıda oluşacak talebin öngörülemez olması Türkiye'nin lehine bir durumdur.

Güven ortamının oluşmadığı, talebin öngörülemez olduğu bir ortamda, Avrupa ülkeleri siparişlerini maliyet avantajı için uzak coğrafyalardan temin etme ve stoklu çalışma yerine, ihtiyaç hasıl olduğu zaman yakın coğrafyadan temin etmeyi tercih edecektir.

Yakınlığı ve salgınla başarılı şekilde mücadele ettiği yönündeki imajı, ülkemizi tercihte ilk sıraya taşıyacaktır".

Bir de Çin avantajı söz konusu.

Virüsün yayılmasına sebep olduğu yargısıyla bazı dünya devi şirketlerinin yatırımlarını Çin harici ülkelere kaydırmaya başladığını söyleyen Rasim Çağan, üretimin bu nedenle Türkiye'ye kayabileceğini düşünüyor.

Ayrıca Avrupa, Rusya ve Ortadoğu ülkelerinin de yakın coğrafyadan ticaret yapmayı seçerek Türkiye'den hizmet ve mamul taleplerini artırması da Çağan'a göre mümkün.

Çalışanlar en önemli sermayedir

Bu fırsatları kazanca çevirmenin yolu ise üretim kalitesi ve insan kaynağının korunmasına bağlı görünüyor.

"Yılın ikinci yarısında oluşacak bu talebe cevap verebilmek için, hızlı toparlanma refleksine sahip ekonomik altyapımız, üretim kaliteniz ve insan kaynağımızı bu süreçte korumamız gerekir.   Çalışanlar, şirketlerin bilançolarında gözükmeyen en önemli sermayedir. Kriz bir gün sona erecek, oluşan talebi karşılamak için de rakiplerinize kaptırmadığınız ve motivasyonu yüksek, sadık çalışanlara ihtiyacınız olacak".

Bu kritik uyarı bence kulaklara küpe olacak cinsten!

BOSİAD Başkanı Çağan'ın umutları taze tutan sözleri de dikkat çekici.

"Türkiye olarak birlik içinde ve sistem bakışı ile ekonomimizi en az hasarla yılın ikinci yarısına taşıyabilirsek, ülkemizin önünün çok açık olduğunu düşünüyorum".